Krymští Tataři se musí vystěhovat ze svých domů, nařídila vláda
krymská krize
Krymská promoskevská vláda chce vystěhovat Tatary z části území, kde se usadili při návratu na Krym po pádu Sovětského svazu. Výměnou jim nabízí náhradní pozemky a zastoupení ve vládě, píše ruská agentura RIA Novosti.
„Požádali jsme Tatary, aby vyklidili část svého území. Jsme připraveni jim dát náhradu, legalizovat vlastnictví pozemků a zajistit jim normální život,“ uvedl vicepremiér krymské vlády Rustam Temirgalijev. Temirgalijev také slíbil, že zástupci etnika budou mít šanci obsadit vysoké posty v nové vládě. „Myslím, že budou mít dobré zastoupení ve vládě i v parlamentu,“ prohlásil.
Krymští Tataři jsou původními obyvateli poloostrova. Museli odejít po druhé světové válce, když je Stalin obvinil z kolaborace s nacisty a nařídil jejich masovou deportaci na Sibiř, do Uzbekistánu a dalších zemí střední Asie. Vyhnaní lidé se vrátili až po pádu Sovětského svazu. Kvůli Stalinově důsledné snaze o vymazání Tatarů z historie Krymu však neměli kam. Proto si začali stavět domy, farmy a mešity na volné půdě, která nikomu nepatřila. Vlastnické vztahy se ani po letech nepodařilo vyřešit.
Dnes tvoří Tataři přibližně 12 procent krymské populace a jsou politicky významnou menšinou. Na rozdíl od většiny obyvatel Krymu, velká část z nich podporuje současnou ukrajinskou vládu a nesouhlasí s připojením poloostrova k Rusku.
Mezi Tatary a Rusy kvůli tomu dochází k incidentům, které některým pamětníkům stalinských deportací evokují nepříjemné vzpomínky. Na příklad web Newyorker na začátku března informoval, že na domech některých Tatarů ve městě Bachčisaraj objevily vyryté kříže, zatímco domy Rusů zůstaly nedotčené. Stejným symbolem byly označeny domy Tatarů před stalinskými deportacemi.