Podpora Marine Le Penové raketově roste, uvádí průzkum

Volby ve Francii

Podpora Marine Le Penové raketově roste, uvádí průzkumAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Voličská podpora šéfky Národní fronty (FN) před blížícími se francouzskými prezidentskými volbami raketově vyskočila a Marine Le Penová se ocitla na dosavadním rekordu pro druhé kolo voleb. Vyplývá to z aktuálního předvolebního průzkumu pro ekonomický deník Les Echos a Radio classique, který byl dnes zveřejněn. Současně se dnes uskutečnila další policejní razie v sídle NF v Nanterre kvůli údajnému zneužívání vyplácení poslaneckých asistentů Le Penové v europarlamentu.

Ve druhém kole prezidentských voleb by sice Le Penová prohrála, ale dotahuje se na oba předpokládané soupeře. Pokud by se do druhého kola dostal kandidát republikánů a bývalý premiér François Fillon, Le Penové by teď dalo hlas až 44 procent voličů, Fillon by získal 56 procent. Od posledního průzkumu z 8. února by ztratil oproti předsedkyni FN šest bodů. 

V případě dalšího možného kandidáta, bývalého ministra hospodářství socialistické vlády a investičního bankéře Emmanuela Macrona by ve druhém kole Le Penovou podpořilo 42 procent voličů, Macrona pak 58 procent. Macron ale od začátku února ztratil dokonce 8 procentních bodů.

„Jsou to čísla, která je potřeba brát s rezervou, protože všechno se změní po prvním kole. Přesto nikdy nebyla Le Penová v tak příznivé situaci. Je to bezprecedentní,“ řekl Frédéric Micheau, ředitel odboru Opinion & Politics, výzkumné společnosti OpinionWay, která průzkum prováděla s tím, že zejména Macron ztrácí na síle. Jeho prezidentská kampaň je pokládána za nedostatečnou, uvádí deník Le Figaro.

V prvním kole prezidentských voleb by nyní zvítězila Marine Le Penová s 27 procenty, oproti minulému pátku získala jeden procentní bod navíc, Emmanuel Macron i François Fillon by měl stabilní podporu 20 procent. Jako čtvrtý v pořadí by skončil ultralevičák Benoît Hamon se stabilní podporou 16 procent voličů.

V sídle Národní fronty v Nanterre v Hauts-de-Seine se dnes uskutečnila další policejní razie v rámci vyšetřování zneužívání financování poslaneckých asistentů Marine Le Penové v Evropské parlamentu. Oznámila to sama NF. „Již podruhé uspořádaly stejné úřady domovní prohlídku, což potvrzuje, že první hledání bylo neúspěšné,“ uvedla FN v svém prohlášení. V něm dále tvrdí, že „je to samozřejmě mediální operace, jejímž jediným účelem je pokusit se narušit hladký průběh prezidentské předvolební kampaně a snažit se podkopat Le Penovou v době, kdy jeho kandidatura dosahuje průlomu v průzkumech, a to zejména pro druhé kolo.“

Čtěte také: Zaměstnávání manželky? Fillon prý neporušil zákon a neodstoupí