Podpora Marine Le Penové raketově roste, uvádí průzkum

Volby ve Francii

Podpora Marine Le Penové raketově roste, uvádí průzkumAKTUALIZOVÁNO
Svět

Echo24

Voličská podpora šéfky Národní fronty (FN) před blížícími se francouzskými prezidentskými volbami raketově vyskočila a Marine Le Penová se ocitla na dosavadním rekordu pro druhé kolo voleb. Vyplývá to z aktuálního předvolebního průzkumu pro ekonomický deník Les Echos a Radio classique, který byl dnes zveřejněn. Současně se dnes uskutečnila další policejní razie v sídle NF v Nanterre kvůli údajnému zneužívání vyplácení poslaneckých asistentů Le Penové v europarlamentu.

Ve druhém kole prezidentských voleb by sice Le Penová prohrála, ale dotahuje se na oba předpokládané soupeře. Pokud by se do druhého kola dostal kandidát republikánů a bývalý premiér François Fillon, Le Penové by teď dalo hlas až 44 procent voličů, Fillon by získal 56 procent. Od posledního průzkumu z 8. února by ztratil oproti předsedkyni FN šest bodů. 

V případě dalšího možného kandidáta, bývalého ministra hospodářství socialistické vlády a investičního bankéře Emmanuela Macrona by ve druhém kole Le Penovou podpořilo 42 procent voličů, Macrona pak 58 procent. Macron ale od začátku února ztratil dokonce 8 procentních bodů.

„Jsou to čísla, která je potřeba brát s rezervou, protože všechno se změní po prvním kole. Přesto nikdy nebyla Le Penová v tak příznivé situaci. Je to bezprecedentní,“ řekl Frédéric Micheau, ředitel odboru Opinion & Politics, výzkumné společnosti OpinionWay, která průzkum prováděla s tím, že zejména Macron ztrácí na síle. Jeho prezidentská kampaň je pokládána za nedostatečnou, uvádí deník Le Figaro.

V prvním kole prezidentských voleb by nyní zvítězila Marine Le Penová s 27 procenty, oproti minulému pátku získala jeden procentní bod navíc, Emmanuel Macron i François Fillon by měl stabilní podporu 20 procent. Jako čtvrtý v pořadí by skončil ultralevičák Benoît Hamon se stabilní podporou 16 procent voličů.

V sídle Národní fronty v Nanterre v Hauts-de-Seine se dnes uskutečnila další policejní razie v rámci vyšetřování zneužívání financování poslaneckých asistentů Marine Le Penové v Evropské parlamentu. Oznámila to sama NF. „Již podruhé uspořádaly stejné úřady domovní prohlídku, což potvrzuje, že první hledání bylo neúspěšné,“ uvedla FN v svém prohlášení. V něm dále tvrdí, že „je to samozřejmě mediální operace, jejímž jediným účelem je pokusit se narušit hladký průběh prezidentské předvolební kampaně a snažit se podkopat Le Penovou v době, kdy jeho kandidatura dosahuje průlomu v průzkumech, a to zejména pro druhé kolo.“

Čtěte také: Zaměstnávání manželky? Fillon prý neporušil zákon a neodstoupí