Vídeňská policie radí po útocích: Ženy by v noci neměly chodit samy

Útoky v Salcburku

Vídeňská policie radí po útocích: Ženy by v noci neměly chodit samyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Šéf vídeňské policie Gerhard Pürstl se v Rakousku postaral o veřejné pozdvižení. Na vině jsou jeho slova týkající se sexuálních útoků proti ženám k nimž došlo o silvestrovské noci Salcburku. Pürstl ve svém veřejném prohlášení poradil ženám, aby se po setmění neprocházely po městě samy a vyhýbaly se podezřelým oblastem. Proti těmto doporučením už se ohradily zástupci politických stran. Skandál popsal server thelocal.at.

První zprávy o případech sexuálního obtěžování se objevily po Novém roce v německém Kolíně nad Rýnem. Skupina žen si stěžovala na chování neznámých mužů. Ti je měli obtěžovat nevhodnými pokřiky, v některých případech došlo i k nežádoucím dotykům. Jen pár dní nato nahlásily ženy v Salcburku stejný problém. Policie jejich případy prošetřila a na základě získaných výpovědí nakonec zatkla tři muže syrské a afghánské národnosti.

Při tiskové konferenci byl Pürstl požádán o komentář k rizikům, kterým musí ženy čelit. „Ženy by obecně neměly v noci vycházet ven samy. Měly by se rovněž vyhýbat podezřelým lokalitám. Pokud navíc navštěvují restaurace či kluby, je žádoucí, aby přijímali alkoholické drinky pouze od lidí, které znají,“ reagoval Pürstl na položený dotaz.

Čtěte také: ‚Najednou‘ se objevily sexuální útoky i v Salcburku, Curychu, Finsku

Tato doporučení se ovšem nesetkala s pochopením u řady rakouských politiků. Mluvčí Strany zelených pro bezpečnost například zpochybnil snahu policie nadále chránit bezpečí žen. Pürstl po svých prohlášeních údajně jasně dává najevo, že svou práci nevykonává dobře.

Sandra Frauenbergerová, vídeňská mluvčí pro ženská práva za Sociálně demokratickou stranu, rovněž vyjádřila nad slovy ředitele policie pochybnosti. „První reakce na takovéto útoky by neměla být rada, aby ženy byly více opatrné. Správným postupem by bylo pracovat společně na prevenci takovýchto násilnických útoků,“ uvedla mluvčí.

Pürstl se ovšem proti těmto nařčením ohradil. Údajně prý pouze opakoval rady, které policie zveřejňuje už po desítky let. Na podobných doporučeních podle něj není nic špatného, jedná se pouze o běžnou prevenci proti podobným typům kriminality.

Policie v Rakousku je přitom pod palbou kritiky od Nového roku. Podle některých tvrzení vyšetřovatelé o sexuálních útocích v Salcburku věděli, zveřejnili je ovšem až poté, co se o podobných případech začalo mluvit v sousedním Německu. Mluvčí rakouské policie ovšem tato tvrzení odmítla, strážníci se prý pouze snažili respektovat soukromí napadených.

Čtěte také: Dívky chtěly oslavit Silvestr u Syřana. Čekalo je hromadné znásilnění

Důsledek silvestrovských útoků: Fico chce summit EU, má i podporu ČR

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články