Má cenu Václava Bendy předávat komunista?

SPORY KOLEM ÚSTR

Má cenu Václava Bendy předávat komunista?NOVÉ
Pamětní deska věnovaná Václavu Bendovi. Foto: Foto: Wikipedia.org/Luděk Kovář
1
Domov

Vojtěch Beran

Na pozvánce k předání Ceny Václava Bendy se objevila informace, která rozčílila spoustu lidí. Cenu za protikomunistický odboj podle ní totiž měl oceněným osobně předat středočeský hejtman Miloš Petera, který byl před revolucí členem totalitní KSČ. Tato skutečnost rozzlobila například syna předního československého disidenta a nynějšího poslance Marka Bendu.

Ačkoli na stránkách Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) stále visí informace, že Cenu Václava Bendy bude předávat také středočeský hejtman Miloš Petera, on sám serveru ECHO24.cz v sobotu večer řekl, že nikam nepůjde. „Z Ústavu mi přišla pozvánka na pondělní ceremoniál, ale bohužel se ho nemůžu zúčastnit, protože jsem příliš zaneprázdněný,“ sdělil Petera. Uvést, co přesně mu na poslední chvíli znemožnilo účastnit, se mu nechtělo. Oznámil jen, že má „jiný program“.

Informace o předání ceny exkomunistou Peterou však silně pobouřily Marka Bendu, syna disidenta Václava Bendy, po kterém je cena pojmenovaná. Bendovi vadí především to, že Petera s komunisty spolupracuje i nyní. „To, že byl pan Petera před listopadem dva roky členem KSČ by se ještě možná dalo přehlédnout. Ale to, že je v současnosti ve Středočeském kraji v jedné radě s komunisty - a řediteli ÚSTRu panu Hazdrovi to očividně nevadí - je opravdu ostudné,“ uvedl pro server ECHO24.cz Benda.

Chování ÚSTRu Bendovi vadí především proto, že mu jeho rodina prokázala velkou dávku důvěry, když mu umožnila udělovat ocenění jménem Václava Bendy. „Já ani nikdo z mojí rodiny do záležitostí ÚSTRu nezasahujeme, nijak je nekontrolujeme. Dovolili jsme jim, aby předávali ocenění jménem mého otce. Že se to bude ubírat právě tímto směrem, nás ale ani ve snu nenapadlo. Nevím, co bych k tomu řekl – je to opravdu chucpe,“ komentoval to Benda.

Poslanec za ODS však jedním dechem dodal, že mu nejde ani tak o vlastní rodinu, jako spíš o bojovníky proti komunismu, kteří mají v pondělí Cenu Václava Bendy převzít: „To jsou lidé, kteří bojovali proti komunismu a často kvůli tomu i trpěli. Kdyby dostávali ocenění za přítomnosti někoho jako je pan Petera, bylo by to pro ně pochopitelně velice nepříjemné.“

‚Žijeme ve státě, kde vládnou agenti StB‘

Syn Václava Bendy nicméně přiznává, že současné chování ÚSTRu se s ohledem na dlouhodobý vývoj v České republice dalo očekávat. „Je s podivem, co všechno je v naší zemi možné. Žijeme ve státě, kde vládnou bývalí agenti StB, kde prezident předává vyznamenání bývalým komunistickým ministrům a kde mají spolupracovníci komunistů dávat metály bojovníkům za svobodu,“ uvedl Marek Benda.

Obzvláště špatně prý nese vyznamenání, které prezident Miloš Zeman 28. října udělil bývalému komunistickému ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi: „Vyznamenání pro někdejšího představitele komunistického režimu je zvláštní samo o sobě. Pro mě je to ale o to horší, že Toman na ministerstvu úřadoval přesně v těch letech, kdy byl můj otec zavřený v komunistickém vězení.“

Ústav pro studium totalitních režimů bude letos Cenu Václava Bendy udělovat již posedmé. Během slavnostního ceremoniálu, který proběhne v pondělí 9. listopadu v prostorách Galerie Středočeského Kraje v Kutné hoře, bude vyznamenáno celkem 14 lidí, kteří „sehráli význačnou roli v boji za obnovu svobody a demokracie Československé republiky v letech nesvobody (1938–1945) a komunistické totalitní moci (1948–1989)“. Vzhledem k časovému odstupu bude polovině z nich ocenění uděleno in memoriam.

Samotný Václav Benda, jehož jméno ocenění věnované bojovníkům proti komunismu nese, byl československý disident a politický vězeň. Proti režimu začal vystupovat v roce 1977. K podpisu Charty ho vedl proces se členy hudební skupiny The Plastic People of the Universe a útlak dosavadních chartistů ze strany komunistického režimu. Za údajné podvracení republiky strávil mezi lety 1979–1983 čtyři roky ve vězení.

Čtěte také: Jak se vyhazuje z ÚSTRu? Dýchl na mě Palachův týden

ÚSTR si stěžuje ČT na rozhovor s ministrem, prý byl nevyvážený