1 Dezinformace Sputniku

Trapas CzechInvestu. Sdílel nepravdivý článek Sputniku o sankcích

, NOVÉ

Témata: , ,

Česká agentura pro podporu podnikání a investic Czechinvest se dopustila velkého omylu. Sdílela totiž článek kremelského propagandistického webu Sputnik, ve kterém je její zahraniční zástupce, Libor Hanus, citován, že doufá ve zrušení protiruských sankcích. V originálním rozhovoru však nic takového neřekl. Podle ministerstva průmyslu a obchodu za chybu mohl „lidský faktor“.

Hanus poskytl Sputniku rozhovor během mezinárodního leteckého salonu MAKS 2017 v Rusku. Podle anglické verze článku měl říct, že Češi doufají ve zrušení protiruských sankcích. „Všechny české společnosti na výstavě jsou ve skutečnosti v kontaktu s ruskými partnery. Chtějí prohlubovat a rozšiřovat spolupráci a sankce jsou samozřejmě největší překážkou. Doufáme, že budou zrušeny,“ píše anglická verze článku. V originálním rozhovoru taková věta ovšem vůbec nezazněla.

CzechInvest anglickou verzi článku nicméně sdílel na profesní sociální síti LinkedIn. Po několika hodinách ji však stáhla. Tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu ke sdílení článku pro server Info.cz uvedl, že to „bylo politováníhodným omylem způsobeným lidským faktorem.“ Podle něj by takové tvrzení bylo v rozporu s oficiální politikou vlády.

V originálním rozhovoru Hanus například uvedl, že „znovu oživily kontakty, které byly před dvěma – třemi lety přibrzděny nebo nějak utlumenty a nyní to vypadá tak, že se objevuje nový potenciál pro spolupráci.“ O sankcích se zmiňuje pouze tím, že podle něj trochu poškodily 1. Brněnskou strojírnu. „Pokud budou dříve nebo později zrušeny (sankce), tak si myslím, že se na trh v Rusku bez problému vrátí,“ řekl Hanus k 1. Brněnské strojírně v originálním rozhovoru pro Sputnik.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čínská investice v Česku za 60 miliard? CzechInvest jedná o projektech

Proti ruské propagandě. Slovenská agentura končí spolupráci se Sputnikem

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.