1 Dezinformace Sputniku

Trapas CzechInvestu. Sdílel nepravdivý článek Sputniku o sankcích

, NOVÉ

Témata: , ,

Česká agentura pro podporu podnikání a investic Czechinvest se dopustila velkého omylu. Sdílela totiž článek kremelského propagandistického webu Sputnik, ve kterém je její zahraniční zástupce, Libor Hanus, citován, že doufá ve zrušení protiruských sankcích. V originálním rozhovoru však nic takového neřekl. Podle ministerstva průmyslu a obchodu za chybu mohl „lidský faktor“.

Hanus poskytl Sputniku rozhovor během mezinárodního leteckého salonu MAKS 2017 v Rusku. Podle anglické verze článku měl říct, že Češi doufají ve zrušení protiruských sankcích. „Všechny české společnosti na výstavě jsou ve skutečnosti v kontaktu s ruskými partnery. Chtějí prohlubovat a rozšiřovat spolupráci a sankce jsou samozřejmě největší překážkou. Doufáme, že budou zrušeny,“ píše anglická verze článku. V originálním rozhovoru taková věta ovšem vůbec nezazněla.

CzechInvest anglickou verzi článku nicméně sdílel na profesní sociální síti LinkedIn. Po několika hodinách ji však stáhla. Tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu ke sdílení článku pro server Info.cz uvedl, že to „bylo politováníhodným omylem způsobeným lidským faktorem.“ Podle něj by takové tvrzení bylo v rozporu s oficiální politikou vlády.

V originálním rozhovoru Hanus například uvedl, že „znovu oživily kontakty, které byly před dvěma – třemi lety přibrzděny nebo nějak utlumenty a nyní to vypadá tak, že se objevuje nový potenciál pro spolupráci.“ O sankcích se zmiňuje pouze tím, že podle něj trochu poškodily 1. Brněnskou strojírnu. „Pokud budou dříve nebo později zrušeny (sankce), tak si myslím, že se na trh v Rusku bez problému vrátí,“ řekl Hanus k 1. Brněnské strojírně v originálním rozhovoru pro Sputnik.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čínská investice v Česku za 60 miliard? CzechInvest jedná o projektech

Proti ruské propagandě. Slovenská agentura končí spolupráci se Sputnikem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.