1 TERORISTICKÝ ÚTOK

Teror bez hranic. Exploze a mrtví v Jakartě. Hlásí se IS

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Nejméně sedm mrtvých si vyžádala série útoků v indonéské metropoli Jakartě. Policie podle agentury AP uvedla, že mezi oběťmi je pět atentátníků a dva další lidé. Čtyři podezřelé policisté zatkli a uvedli, že se podařilo stabilizovat situaci. Indonéský prezident Joko Widodo označil útoky za terorismus a zároveň vyzval obyvatele k zachování klidu. České velvyslanectví sdělilo ČTK, že české občany násilnosti zřejmě nepostihly. K útokům se přihlásila radikální skupina Islámský stát (IS).

K útokům v indonéské metropoli Jakartě se přihlásila radikální skupina Islámský stát (IS). Terčem atentátů byli podle IS cizinci a bezpečnostní síly. Situace se nyní uklidňuje, podle policejních zpráv z místa mají již bezpečnostní složky situaci pod kontrolou, pátrají ale po dalších komplicích útoku.

Podle svědků otřáslo centrem hlavního města Indonésie šest silných explozí a následně se mezi ozbrojenci a policisty rozpoutala přestřelka. Agentura AP uvedla, že řada výbuchů zazněla od kavárny Starbucks nacházející se v rušné čtvrti Jakarty. Americký kavárenský řetěz oznámil, že až do odvolání zavírá všechny své podniky ve městě.

Člen ochranky místní banky Tri Seranto vypověděl, že viděl, jak ke kavárně Starbucks přijelo pět ozbrojenců, z nichž minimálně tři byli sebevražední atentátníci, kteří se na místě odpálili.

Indonéský policejní šéf Budi Gunawan uvedl, že z pěti usmrcených útočníků jsou dva sebevražední atentátníci. Mezi civilními oběťmi je i jeden cizinec, dodal. Některé indonéské zdroje tvrdí, že se jedná o Nizozemce, podle jiných zpráv citovaných agenturou Reuters zemřel Kanaďan.

V zasažené čtvrti se nachází množství luxusních hotelů, restaurace, úřady a ambasády, včetně francouzské. Bezpečnostní složky centrum Jakarty kvůli útokům uzavřely a zpřísnily kontroly.

Výbuchy postihly rovněž další čtvrť, kde se nacházejí velvyslanectví Turecka a Pákistánu, sdělila místní televize. Po explozích bylo ještě alespoň hodinu a půl slyšet v Jakartě střelbu. V 9:20 SEČ indonéská policie oznámila, že útoky skončily a bezpečnostní složky mají nad městem plnou kontrolu.

Do útoků ve městě se zapojilo údajně až 14 teroristů, kteří byli rovněž vyzbrojeni puškami a granáty. Podle AP v posledních týdnech indonéské bezpečnostní složky několikrát varovaly, že islamisté plánují nějakou velkou akci.

„Tento čin jasně sledoval narušení veřejného pořádku a šíření teroru mezi obyvatelstvem,“ uvedl v prohlášení prezident Widodo, který je na pracovní návštěvě města Cirebon asi 150 kilometrů od metropole. „Stát, národ i lidé tomuto teroru nesmějí podlehnout,“ zdůraznil prezident s tím, že se vrací do hlavního města. Dodal také, že nařídil bezpečnostním složkám vypátrat strůjce teroristických útoků.

Český konzul v Jakartě Čeněk Hajný ČTK telefonicky řekl, že útoky se odehrály zhruba dva kilometry od českého zastupitelského úřadu. Ambasáda se nyní snaží kontaktovat české občany, kteří v zemi pobývají. Dosud ale žádné potíže Čechů nezaznamenala. „Nemělo by se jich to týkat,“ dodal Hajný s tím, že v pořádku jsou také všichni zaměstnanci velvyslanectví i jejich rodinní příslušníci.

Nejlidnatější muslimská země světa Indonésie byla v minulosti obětí několika pumových útoků, za něž přijali odpovědnost islámští radikálové. Od konce roku je indonéská policie opět ve stavu nejvyšší pohotovosti. Úřady v prosinci oznámily, že zmařily plán islámských radikálů na útoky proti vládním budovám a sídlům zahraničních misí. Na Nový rok střežilo kostely, letiště a další veřejná místa na 150.000 indonéských policistů.

Čtěte také: Mezi mrtvými po atentátu v Istanbulu je nejméně osm Němců. Útočil IS

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.