3 Cenzura na Facebooku

Příliš sexuální Neptun? Facebook zablokoval fotku historické sochy

, NOVÉ

Témata: , ,

Sociální síť Facebook opět čelila vlně kritiky. Její algoritmus, který automaticky detekuje a maže příspěvky se sexuálně explicitním a nemravným obsahem, zablokoval fotku, na níž byla socha Neptuna z italského města Bologna. Programu vadilo, že byl bůh moří nahý, píše server The Guardian.

Italská spisovatelka Elisa Barbari chtěla fotkou sochy Neptuna propagovat svou facebookovou stránku „Příběhy, kuriozity a pohledy z Bologně“, sociální síť ale snímek automaticky označila za „sexuálně explicitní“. Její zveřejnění údajně porušovalo pravidla užívání Facebooku i její reklamní služby pro zviditelnění příspěvků.

Nepomohla ani námitka na technické podpoře sociální sítě. „Použití fotografií či videí s nahými těly není povoleno ani v případě, že jde o umělecký nebo vzdělávací záměr,“ odvětil jí Facebook. Zablokování příspěvku se sochou Neptuna rozhodilo spisovatelku i obyvatele italské Bologně, kteří sochu z 16. století považují za symbol renesančního umění v severní Itálii. „Jak může být umění, naše vlastní socha Neptuna, předmětem cenzury?“

Facebook se omluvil

Facebook se později za odstranění příspěvku omluvil. „Náš tým týdně zpracovává miliony reklamních i nereklamních příspěvků a občas se prostě stane, že náš program či pracovníci špatně vyhodnotí závadný obsah. Tato fotografie není v rozporu s pravidly používání sociální sítě a jejích reklamních služeb. Omlouváme se za chybu, zadavateli jsme dali vědět, že reklamní příspěvek projde,“ píše mluvčí sociální sítě v prohlášení.

Již v minulosti byla sociální síť Marka Zuckerberga kritizována za podobné přešlapy. Vloni Facebook zablokoval příspěvek s „napalmovou dívkou“, fotografií, jež získala Pulitzerovu cenu v roce 1972. Snímek, který se stal symbolem války ve Vietnamu, byl algoritmem rovněž označen za „sexuálně explicitní“. I zde se pracovníci Facebooku později omluvili a spolu s obnovením příspěvku uznali „historickou důležitost fotografie“.

Obzvlášť v posledních měsících čelí sociální síť ostré kritice ze strany uživatelů za zmatené cenzurování příspěvků, stejně i tak za pomalé odstraňování spamů a falešných zpráv z dezinformačních portálů. Olej do ohně přilil i zájem Facebooku znovu vstoupit na čínský trh – firma se totiž musí přizpůsobit místním cenzurním organizacím a vyvinout speciální algoritmus pro blokování a odstraňování „nechtěných“ příspěvků.

Čtěte také: Facebook chce s pomocí expertů blokovat falešné zprávy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.