Romské děti šly na exkurzi. Uprchlíci! hlásili místní na policii

PROTIUPRCHLICKÁ HYSTERIE

Romské děti šly na exkurzi. Uprchlíci! hlásili místní na policiiNOVÉ
Policisté u Farmy Létající Koza. Foto: Foto: Facebook/Farma Létající Koza
1
Domov

Vojtěch Beran

Skupina devíti dětí, z nichž část byla romského původu, zrovna mířila na exkurzi do biofarmy na severu Čech nedaleko Loun, když se kolem nich objevila tři policejní auta. Děti sice nespáchaly nic špatného, ale místní obyvatelé si je spletli s uprchlíky, a považovali proto za vhodné upozornit policii. Jeden z místních po dětech zároveň hodil lahev s vodou.

„Šli jsme zrovna po silnici z nádraží na farmu, první a poslední z nás na sobě měli reflexní vesty. Najednou nás minulo auto v protisměru a z auta po nás někdo hodil lahev z tvrdého plastu, z větší části plnou, takže se na nás rozstříkla voda a zasáhla jedno z dětí,“ řekl deníku ECHO24.cz Marek Vimrů, zaměstnanec nízkoprahového centra pro děti a mládež v Bílině, který skupinu dětí cestou na farmu doprovázel.

„Původně jsme netušili, o co jde. Ale v momentě, když jsme přicházeli na farmu, se na místě sjeli policisté, včetně psovoda, a dozvěděli jsme se, že nás někdo nahlásil coby uprchlíky,“ dodal Vimrů. Skupinu dětí ve věku 9–14 let, z nichž část byla romského původu, doprovázel na exkurzi farmy „Létající Koza“, která se nachází v Břvanech na severu Čech. Děti z nízkoprahového centra v Bílině sem přitom prý dojíždějí pravidelně, přibližně jednou za dva měsíce.

Kdo přesně policisty na místo zavolal, zatím není jisté – na tiskovém oddělení služebny v Lounech nikdo v neděli nebral telefon, na krajském oddělení v Ústí nad Labem nechtěli případ komentovat s tím, že patří do Loun. Podle jednoho ze svědků incidentu se nicméně policisté stavěli k oznámení skepticky – volali prý oznamovateli několikrát zpět, aby se ujistili, že skutečně narazil na skupinu běženců. Vzhledem k platným zákonům jim však nakonec nezbylo, než na místo vyrazit a situaci prověřit osobně.

Majitel farmy Létající Koza Jan Černý se domnívá, že policii kontaktoval někdo z místních. „Ptal jsem se štamgastů, kdo to mohl být, kdo zavolal ty policajty, ale nic jsem se nedozvěděl. Ty děti z toho byly špatné, my taky, není to normální situace,“ řekl Černý serveru ECHO24.cz.

„Je to jako s Židy za druhé světové války“

Nad tím, že si někdo spletl skupinu dětí s běženci se pozastavuje i Marek Vimrů, který je doprovázel. Přestože část dětí byla snědší barvy pleti, toto neplatí v jeho případě ani v případě jeho kolegy. Navíc jsou oba nižšího vzrůstu, takže prý nejsou o moc vyšší než děti, jež mají na starosti.

„Vůbec nerozumím, o co jde. Kdo kdy slyšel o tom, aby uprchlíci chodili po okresních silnicích, navíc označení reflexními vestami… Lidé na vesnicích se skutečně bojí, že by mohli narazit na běžence a to mi trochu nahání strach. Je to podobné jako s Židy za druhé světové války,“ dodává Vimrů, který s dětmi pracuje už déle než rok, přičemž dosud se mu nic podobného nestalo.

Případ ze severočeských Břvan však zdaleka není první – v posledních dnech a týdnech se objevilo několik zpráv o vyděšeném českém občanovi, který příslušným orgánům nahlásil výskyt „uprchlíka“ v oblasti svého bydliště. Naposledy veřejnost pobavila jistá žena z Domažlic, která si spletla kominíka s ozbrojeným islamistou – štětka na čištění komínů jí prý připomínala zbraň.

Čtěte také: ‚Chodí tu snědý uprchlík s puškou.‘ Policie našla kominíka

Arabové tu podřezali zvířata, napsala. Za fámu jí hrozí vězení