Zachrání Deutsche Bank šejkové z Kataru? Chtějí koupit až čtvrtinu banky

Zachrání Deutsche Bank šejkové z Kataru? Chtějí koupit až čtvrtinu bankyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
Ekonomika

DEUTSCHE BANK V PROBLÉMECH

Echo24

Katarské investiční fondy neplánují prodat své akcie v krizové Deutsche Bank a pokud se největší německá banka rozhodne zvýšit kapitál, zváží i nákup dalších akcií. S odvoláním na zdroje obeznámené s katarskou investiční politikou to v pátek uvedla agentura Reuters. Fondy, které má pod kontrolou bývalý katarský premiér šajch Hamad bin Džasím Sání, jsou největším akcionářem banky. Deutsche Bank hrozí pokuta od Spojených států amerických až 14 miliard dolarů, která podle šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema může podkopat globální finanční stabilitu.

Katarské fondy Paramount Services Holdings a Supreme Universal Holdings koupily v polovině roku 2014 v Deutsche Bank podíl 6,1 procenta. Letos v červnu podíl zvýšily na téměř deset procent.

Týdeník Der Spiegel později napsal, že katarští investoři z vládnoucí rodiny Sání spolu s některými státními investičními fondy uvažují o možnosti koupit v Deutsche Bank až 25 procent akcií. Akcie Deutsche Bank obchodované na americkém trhu po zprávě vzrostly o tři procenta. Dva zdroje agentury Reuters ale tvrdí, že koupě tak vysokého podílu není pravděpodobná.

Deutsche Bank od poloviny září bojuje s krizí důvěry po zprávě, že Spojené státy požadují po Deutsche Bank pokutu až 14 miliard dolarů (téměř 340 miliard Kč) kvůli prodejům hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí. Vedení banky o konečné sumě za urovnání sporu nyní jedná s vládou USA a pokud by zůstala vysoká, musela by se banka zřejmě obrátit na investory, aby jí poskytli další peníze.

Dijsselbloem: Deutsche Bank potřebuje posílit. Ne platit miliardy dolarů USA

Taková výše pokuty by mohla podle šéfa euroskupiny Dijsselbloema ohrozit globální finanční stabilitu. „Doufejme, že jde jen o počáteční návrh. Pokuty v takovém rozsahu jsou naprosto přehnané a poškozují finanční stabilitu,“ řekl Dijsselbloem, který předsedá schůzkám ministrů financí zemí eurozóny.

Deutsche Bank podle něj potřebuje restrukturalizaci a nový kapitál, aby posílila. Je přesvědčený, že se sankcí 14 miliard dolarů takový proces při nejmenším ztíží. „Není možné, aby z ní ještě více kapitálu vytáhly americké úřady. To je opravdu, mírně řečeno, kontraproduktivní,“ dodal šéf euroskupiny na okraj podzimního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky.

Akcie Deutsche Bank od oznámení pokuty prudce klesají a minulý týden se propadly na rekordní minimum pod deset eur. Od té doby se zotavily, stále však od začátku roku ztrácejí téměř 50 procent.

Jeden ze zdrojů uvedl, že Katar neplánuje svůj podíl v Deutsche Bank prodat, protože to je pro něj dlouhodobá investice. Katar prý věří, že banka dokáže současné problémy vyřešit a zotaví se.

Další zdroj dodal, že kdyby se Deutsche Bank rozhodla nabídnout k prodeji nové akcie, Katar by nákup zvážil, snažil by se však udržet svůj podíl těsně pod deseti procenty. Investor, který vlastní více než deset procent v německé firmě s akciemi na burze, podléhá přísnějším pravidlům zveřejňování informací.

Čtěte také: Euro si polepšilo. Po problémech Deutsche Bank smazalo ztráty

Deutsche Bank v problémech. Německo ji zachraňovat nehodlá