Euro si polepšilo. Po problémech Deutsche Bank smazalo ztráty

Euro si polepšilo. Po problémech Deutsche Bank smazalo ztrátyAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
Ekonomika

POTÍŽE KVŮLI DEUTSCHE BANK

Echo24

Akcie Deutsche Bank v pátek prudce zpevnily, a zotavily se tak z počátečních propadů na rekordní minima, kdy se jejich cena vůbec poprvé dostala pod deset eur. Situaci na trhu uklidnilo nejprve prohlášení šéfa banky o finanční síle společnosti, později akcie prudce vzrostly po zprávě, že americké ministerstvo spravedlnosti jedná s bankou ve sporu o prodej hypotečních cenných papírů z minulého desetiletí o mnohem nižší pokutě, než původně požadovalo.

Spojené státy podle zdroje agentury AFP jednají s Deutsche Bank o urovnání sporu za 5,4 miliardy dolarů (130 miliard Kč). Ještě před dvěma týdny americká vláda požadovala po bance kvůli údajně nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí až 14 miliard dolarů. Pokud by banka musela tak vysokou sumu vyplatit, dostala by se do velkých potíží a byla by zřejmě nucena požádat investory o značnou kapitálovou injekci.

Akcie banky na frankfurtské burze uzavřely dnešní obchodování vzestupem o více než šest procent na 11,57 eura. Ráno se přitom jejich cena propadla poprvé pod deset eur.

Na trhu kvůli hrozbě vysoké platby postupně narůstaly obavy o budoucnost banky. Od zprávy o požadavku vysokého vyrovnání v USA v polovině září spadla tržní hodnota Deutsche Bank zhruba o čtvrtinu a od počátku roku její akcie ztrácejí asi 50 procent.

V pátek ráno akcie banky prudce klesaly po zprávě, že několik hedgeových fondů stáhlo z Deutsche Bank nadbytečnou hotovost a zrušilo u ní své pozice. Generální ředitel Deutsche Bank John Cryan však ujistil, že banka zůstává silná, zisková, plní kapitálové požadavky a má „mimořádně pohodlný kapitálový polštář“.

Deutsche Bank nepomůžeme, prohlašuje německá vláda

Německá vláda dala najevo, že s finanční pomocí bance nepočítá. Záchrana banky by byla v Německu před volbami nepopulární.

Deutsche Bank je silně vystavena rizikovým investicím a má významné obchodní vztahy se všemi velkými globálními finančními společnostmi. Mezinárodní měnový fond (MMF) ji letos označil za větší potenciální zdroj rizika pro světový finanční systém než ostatní globální banky.

Největší německá banka by se tak podle komentátorů mohla stát pro evropský bankovní systém tím, čím byla pro globální bankovní systém v minulém desetiletí americká investiční banka Lehman Brothers. Americká vláda v září 2008 dala najevo, že nehodlá Lehman Brothers zachraňovat, což vyvolalo kolaps důvěry v globální bankovní systém, finanční krizi a nakonec hlubokou recesi světové ekonomiky.

Podle analytiků by případný krach Deutsche Bank způsobil v Evropě finanční krizi. Český bankovní sektor je ale stabilní, takže by jej to nemělo ohrozit.

Čtěte také: Vláda USA je rizikem pro světovou ekonomiku, píše The Wall Street Journal

Deutsche Bank v problémech. Německo ji zachraňovat nehodlá