Za vraždu mají ‚sedět‘ i 13letí. Návrh zákona jde do parlamentu

Snížení trestní odpovědnosti

Za vraždu mají ‚sedět‘ i 13letí. Návrh zákona jde do parlamentuNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
2
Domov

Kristýna Novotná

Za vraždu by mohly být nově potrestáni i děti mladší patnácti let. Návrh, který u nejzávažnějších trestných činů snižuje trestní odpovědnost mladistvých na 13 let, předloží tento týden ve sněmovně poslanci ústavněprávního výboru v čele Jeronýmem Tejcem (ČSSD). Původně se mluvilo i o paušálním snížení patnáctileté hranice na 14 let, ta však nakonec zůstane zachována.

„Nemyslím si, že je dobré jít paušálním snížením hranice trestní odpovědnosti. Děti by neměly být ve 14 letech trestáni třeba za počítačovou kriminalitu. To, že se vraždit nemá, ale vědí i třináctileté děti, v tom je ten zásadní rozdíl,“ řekl deníku ECHO24.cz předseda sněmovního ústavněprávního výboru Jeroným Tejc.

Pachatelé by byli trestně odpovědní už po dovršení 13 let. Týkalo by se však pouze zvlášť závažných činů, u kterých hrozí dospělému člověku výjimečný trest. „Jsou to například kvalifikované skutkové podstaty vraždy – vícenásobná, vražda dítěte a nově dle návrhu i vražda po předchozím uvážení,“ píše se v návrhu.

Poslanci z ústavněprávního výboru návrhem reagují na nedávný případ z Teplic. Čtrnáctiletý chlapec zde letos v únoru zavraždil svou o rok mladší kamarádku a zřejmě plánoval zabít i další dívky. Policie však kvůli tomu, že chlapec nebyl trestně odpovědný, případ odložila. Pokud by návrh v současné podobě prošel, hrozilo by mladému pachateli až patnáct let za mřížemi.

„Návrh není radikální, je přiměřený. Kdyby to bylo na mne, tak bych mezi trestné činy zařadil i loupež s následkem smrti a znásilnění. To v tuto chvíli není možné, ale třeba se k tomu dopracujeme pozměňovacím návrhem,“ pokračoval Tejc.

Podle pravicové opozice je 13 příliš

Dokument má prý odezvu napříč politickým spektrem. „Pod návrhem jsou desítky podpisů poslanců ČSSD, komunistů, Úsvitu, podepsalo také několik poslanců z ANO. Myslím si ale, že v tomto případě, se kolegové ve sněmovně nebudou rozhodovat podle politického klíče, ale spíše individuálně na základě osobních zkušeností,“ dodal Tejc.

Z pravicové opozice návrh zatím podpořil pouze místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN). „Pečlivě jsme to zvažovali. Jde nám o skutečně nejtěžší zločiny – skutek vraždy, loupeže či znásilnění. Jejich dopady si je třináctiletý člověk jistě schopen uvědomit,“ komentoval serveru Gazdík.

Od podpory návrhu nakonec upustil poslanec Martin Plíšek z TOP 09, který měl původně figurovat jako spolupředkladatel novely. Aby byli pachatelé trestně odpovědní už od 13 let, je podle něj příliš přísné. Klást by se měl také prý větší důraz na prevenci.

„Podporuji snížení na 14 let u závažných trestných činů, snížení na 13 let je příliš. Vedle toho je ale nutné zlepšit prevenci a reformovat péči v diagnostických ústavech. Musí jít o soubor opatření, nejen na straně represe,“ uvedl deníku ECHO24.cz poslanec Plíšek.

Fiala: Děti do vězení nepatří

Předseda ODS Petr Fiala již dříve uvedl, že návrh považuje za populistický. „Zákony nemají být přijímány či měněny na základě jedné události, jakkoli může být tragická. Navrhovanému snížení odpovědnosti neodpovídají práva, jako je tomu v případě 15 let. Děti – a ve 13 letech jsou nepochybně ještě děti – nemají být zavírány do vězení, společnost už teď má dost jiných nástrojů,“ komentoval Fiala.

Zamýšlená úprava zákona dále zpřísňuje tresty pro předem promyšlenou a uváženou vraždu. Pachatelovi by mělo být možné uložit výjimečný trest – tedy 20 až 30 let vězení, případně doživotí. Návrh počítá také s tím, že v některých případech není možné vraždu promlčet. Týká se to například vraždy více osob, těhotných žen či osob mladších 15 let.

Podle návrhu by se mohl také zveřejňovat pravomocný odsuzující rozsudek nad mladistvým včetně jeho jména a bydliště v případě, že by přesahoval trest alespoň osm let. Zpřísní se také horní sazba trestů pro mladistvé na 7 a v případě uložení výjimečného trestu na 15 let.

Se snížením trestní odpovědnosti dětí na 14 let už počítal trestní kodex s účinností od roku 2010. Předpokládal i nižší hranici pro legální sex. Zákonodárci ale ještě před tím, než se úprava mohla začít využívat, vrátili hranici na 15 let.

Čtěte také: Student práv se pokusil uškrtit soka v lásce. Dostal 10,5 roku

Trest za vraždu už pro 13leté? Tejc podá v březnu návrh

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde