Studenti Literární akademie stávkují. Chtějí sesadit jednatele

STUDENTSKÁ STÁVKA

Studenti Literární akademie stávkují. Chtějí sesadit jednateleNOVÉ
Domov

Studenti a učitelé soukromé vysoké školy Literární akademie stávkují. Chtějí tak sesadit jednatele Miroslava Doležala, který údajně bezdůvodně odvolal rektora školy Petra Kaňku. Podle studentů jednatel ve funkci selhal, navíc prý neposílá vyučujícím včas platy a žákům neproplácí studentské pobyty.​

„Jednatel pan Doležal nám není schopen poskytnout jediný důvod, proč odvolal pana rektora Petra Kaňku. Vyjadřuje se vyhýbavě. Nedokáže doložit ani jediný dokument valné hromady, která by o tomto měla rozhodovat,“ uvedla pro ECHO24.cz Nicole Snová, jedna z organizátorek stávky. Vysvětlila také, že Doležal opakovaně nebyl schopen dostavit se na jakákoliv akademická jednání, proto musela být stávka svolána.

Na škole byly ale problémy i s financemi. Doležal, který kritiku studentů zcela odmítá, prý neposílá učitelům včas platy a taktéž žákům neproplácí studentské pobyty. „Mně osobně se stalo, že jsem nedostala 10 měsíců zaplaceno za výstavu 12 tisíc korun. A tyto problémy tu má spousta dalších lidí. Jinak se jedná především o proplácení Erasmů (studentské výměnné pobyty – pozn. redakce), finanční struktura zkrátka vázla. Není schopný ani sdělit jméno, kdo další finance řeší. Všechno je prý tajné,“ dodala pro ECHO24.cz Snová.

Studenti se o rektorově odvolání dozvěděli v pondělí ráno. Doležal Kaňkovo odvolání při dnešním akademickém jednání odůvodnil tím, že „škola pod jeho vedením nebyla schopná zajistit akreditaci pro nové obory, které na škole měly vzniknout“. „Byly to například obory jako Móda, Grafický design. Ale tu akreditaci ve skutečnosti pan Kaňka vůbec neměl na starosti,“ dodává Nicole Snová. Podle jejích slov je Doležal schopen pouze říci, že si „rektorovo odvolání přálo vedení“.

„Působí, jako by byl ve své funkci držen proti své vůli.“ 

„Není schopen ani doložit, proč by měl ve své funkci nadále setrvávat, když žádáme jeho odvolání.“ dodává Snová s tím, že po právě proběhnutém jednání akademického senátu se studenti i učitelé shodli na tom, že „působí, jako by byl ve své funkci držen proti své vůli“. 

Místo pondělní výuky tak na škole probíhají diskuze s absolventy, bývalými i současnými pedagogy, ale také prezentace studentských textů, scénické čtení či poslech rozhlasových her.  

Literární akademie – International Art Campus Prague, s.r.o je jednou z nejdéle působících soukromých vysokých škol a první uměleckou soukromou vysokou školou v České republice. Uchazeči o studium si mohou vybrat ze dvou akreditovaných bakalářských a čtyř navazujících magisterských studijních oborů. Jedná se o obory Literární tvorba a Mediální tvorba. 

Čtěte také: Miliardový byznys s diplomy. Touha po titulech ničí české vysoké školy

Špatné školy. Proč toho české děti umějí čím dál míň