Špatné školy. Proč toho české děti umějí čím dál míň

Hlavní důvod: snížení nároků

Špatné školy. Proč toho české děti umějí čím dál míňTÝDENÍK ECHO 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Znalosti a schopnosti českých dětí stagnují, nebo se přímo zhoršují. Vzdělání na základních a středních školách je místem, kde se transformace opravdu nepovedla. Důvodů úpadku vzdělanosti existuje hodně. Tím hlavním je ale snížení nároků. K němu spějeme několika cestami.

Máme značný odpor k měření, srovnávání znalostí a zvlášť ke zveřejňování, jak na tom jednotlivé školy skutečně jsou. Když se schválilo povinné testování znalostí v pátých a devátých třídách, vyvolalo to silný odpor značné části rodičů i učitelů. Hned se vyrojily zástupné argumenty, proč jsou testy nefér. Že z nich logicky vyjdou lépe školy, kam chodí chytřejší děti, a že nevypovídají mnoho o tom, co je škola skutečně naučila. Bojíme se říct, že někdo je lepší než druhý.

Dalším podstatným důvodem je módní progresivistický trend „měkkých znalostí“. Sociálních, ekologických a sexuálních výchov. Finančních, informačních a komunikačních gramotností.

U dětí odvádějí pozornost od toho podstatného, co jim má škola dát. Berou jim energii, která jim pak chybí na základní znalosti a kompetence, jejichž bravurní zvládnutí přitom učí myšlení a otvírá dveře ke všem dalším znalostem a dovednostem. Když neumíte dobře počítat, číst a chápat smysl textu, budete se s postupujícím věkem hůře orientovat ve všem ostatním.

A všechny tyto schopnosti se u českých dětí podle testů projektu PISA v poslední době zhoršují. Více čtěte ve článku Lenky Zlámalové v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.

Nad úrovní českého školství diskutuje v Salonu se svými hosty Petr Holub. Pozvání do diskuze tentokrát přijala organizátorka výzkumů PISA Jana Straková, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, Bohumil Kartous jako zástupce občanského sdružení na podporu vzdělanosti EDUin a Jiří Růžička, ředitel věhlasného pražského Gymnázia Jana Keplera.

Koupit Týdeník Echo v papírové podobě můžete na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Co dál najdete v aktuálním vydání: 

TÝDENÍK ECHO: Tyranie ve jménu dobra. Arogance Norů ničí životy dětí

Sdílet:

Hlavní zprávy