Řecko nezvládá příval uprchlíků. A může být ještě hůře
Další řecký problém
Běženci na řeckých ostrovech v Egejském moři čelí otřesným podmínkám, upozornila dnes organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW). Podle jejího hodnocení předlužená země navzdory značnému úsilí příliv migrantů nezvládá.
„Řecké úřady prostě vzhledem k prohlubující se hospodářské krizi nejsou schopny zvládnout obrovský příval (imigrantů). Je tady reálná hrozba, že situace se ještě zhorší,“ uvedla Eva Cosséová, která je odbornicí HRW na Řecko. „Reakce Evropské unie na řeckou krizi by měla brát v úvahu mimořádný podíl odpovědnosti Řecka za žadatele o azyl a také samotnou péči o běžence,“ dodala.
HRW v květnu na řeckých ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos uskutečnila rozhovory s více než stovkou běženců, které v předchozím měsíci do Řecka připluli z Turecka. Většina z nich pocházela z Afghánistánu a Sýrie. Od té doby se prý situace ještě zhoršila. Uprchlíci jsou po příjezdu na ostrovy umístěni do přeplněných registračních středisek, která jsou obehnána ostnatými dráty, poznamenala HRW. Zde setrvávají asi týden, dokud úřady nedokončí identifikaci žadatelů o azyl, nezaregistrují je a neodeberou jim otisky prstů.
V těchto centrech přitom panují nevhodné podmínky, které jsou hluboko pod mezinárodními a řeckými standardy. Tábory sice navštěvují lékaři, sociální pracovníci i zástupci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), nejsou zde ale k dispozici 24 hodin denně. Problémem je i nedostatek tlumočníků, což komunikaci o azylovém řízení a dalších záležitostech komplikuje.
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) odhaduje, že letos dorazilo do Evropy 150.000 migrantů, většina z nich do Itálie a do Řecka. Ve Středozemním moři pak od letošního ledna při plavbě k evropským břehům přišlo o život 1900 uprchlíků, což je dvojnásobné množství než za stejné období loňského roku.