Sobotka: Výběr daní zaostal, chci od Babiše detaily
Stát nevybral dost daní
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) není spokojený s lednovým plněním státního rozpočtu. Od vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) chce znát podrobnější vysvětlení, proč byl daňový výběr meziročně o 17 miliard korun nižší. Oficiální zdůvodnění ministerstva, že za problém může tabák, podle premiéra není dostatečné.
Státní rozpočet letos v lednu skončil s nejnižším přebytkem od roku 2012. Zatímco loni byl ve stejném měsíci rozpočet v přebytku 45 miliard korun, nyní je to pouze 28,6 miliardy. Výdaje státu se přitom meziročně změnily jen minimálně, problém je na straně příjmů, které poklesly o 18 miliard.
Babiš: Je to podle plánu. Sobotka: Není
Podle ministerstva financí poklesly především daňové příjmy. „Největší snížení vykázalo inkaso spotřební daně z tabákových výrobků (o 12,3 miliard korun) a inkaso DPH (o 3,6 miliardy),“ uvedl Babišův resort. „Je to podle plánu,“ tvrdí vicepremiér.
Opačného názoru je ale nejen exministr financí a opoziční lídr Miroslav Kalousek (TOP 09). Ale také Babišův koaliční partner, premiér Sobotka. „Ministerstvu financí se daří mnohem hůř vybírat daně, než se dařilo předtím. Ta dynamika klesá, zaostává za spotřebou,“ zmínil Kalousek. „Lednová čísla zůstala za očekáváním, budu chtít podrobnější informace od ministra financí o výběru DPH,“ uvedl Sobotka. Nižší příjmy ze zdanění tabáku podle něj nejsou dostatečným vysvětlením.
Čtete také: Vláda není schopná vybírat daně. Rozpadne se koalice?
Premiér Sobotka přitom potvrdil, že problém s výběrem daní může do hry vrátit debatu o vyšším daňovém zatížení firem.
Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL od ledna zavedla třetí daňovou sazbu, 10 procent na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu. Ministerstvo financí počítalo v rozpočtu s tím, celkově se daňové příjmy letos oproti loňsku sníží o 0,4 procenta. Už za leden je ale meziroční propad o více než 11 procent.
Premiér Sobotka přitom potvrdil, že problém s výběrem daní může do hry vrátit debatu o vyšším daňovém zatížení firem. Vládní koalice se loni v lednu sice rozhodla korporátní daň nezvyšovat, nechala si ale prostor pro to, aby takový krok mohla udělat v budoucnu. „Debata se nutně objeví při přípravě státního rozpočtu. Bude záležet na tom, zda a jak se podaří zavést elektronickou evidenci tržeb,“ tvrdí nyní Sobotka. Není ale jasné, zda by Babiš se svým ANO chtěl v takovém případě v koaliční vládě setrvávat.
Ekonomové upozorňují na to, že výsledky za první měsíc by se neměly přeceňovat. Bude proto důležité sledovat, zda se pokladní plnění v nejbližších měsících zlepší. Nebo jestli bude trend špatného daňového výběru dál pokračovat.