,Předvolební hra, schopné PR‘. Proč výbor jednal o Pelikánových výrocích?

Výroky ministra spravedlnosti

,Předvolební hra, schopné PR‘. Proč výbor jednal o Pelikánových výrocích?NOVÉ
Robert Pelikán Foto:

Jan Zatorsky

2
Domov

Michaela Cápová

Mělo mimořádné jednání ústavně právního výboru sněmovny kvůli výrokům ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) vůbec smysl? Výbor totiž po dvouhodinovém jednání nepřijal žádné usnesení. O výrocích Pelikána týkajících se toho, že policie v kauze Čapí hnízdo jedná na politickou objednávku, se tak pouze diskutovalo.

Podle místopředsedkyně výboru Marie Benešové (ČSSD) třeba neměly být Pelikánovy výroky na výboru vůbec diskutovány. „Myslím si, že se jedná jen o takovou PR akci před volbami. Chápu, že se někteří poslanci potřebují zviditelnit a někteří jsou zhrzení,“ řekla v průběhu zasedání výboru. Na její slova zareagoval například poslanec Marek Černoch (Úsvit), který nebude v říjnových volbách obhajovat svůj mandát s tím, že on tedy rozhodně zhrzený není.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Také Marek Benda (ODS) uvedl, že jednání výboru naplnilo jeho očekávání. „Obával jsem se, že to bude probíhat přesně takhle. Pan ministr je schopný řečník a všechno zamíchá tak, že z toho vznikne pěkná bramboračka. Nevím, jestli ten rozhovor nebyl jen schopnou PR hrou pana ministra,“ prohlásil.

Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) nechtěl komentovat, jestli mělo jednání výboru smysl, ale za ztracený čas to rozhodně nepovažuje. „Je třeba ptát se těch, kteří požádali o svolání výboru. Já jsem se k žádosti o mimořádné setkání výboru nepřipojil, protože si myslím, že v době už velké volební kampaně, jakékoliv jednání výboru, kde se neprojednávají zákony, ale spíše výroky politiků, se samozřejmě zvrhne v přesvědčování voličů o tom, kdo je nebo není dobrý politik,“ řekl Tejc s odkazem na iniciátora schůze výboru, poslance Jana Farského (STAN, za TOP 09).

Tejc dodal, že osobně neočekával od středečního jednání výboru žádné zásadní výsledky. Opozice, konkrétně poslanec Farský, sice navrhl usnesení, aby výbor vyzval předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) k odvolání Pelikána z funkce ministra spravedlnosti „vhledem k opakovanému útoku na policii a státní zastupitelství“, poslanci návrh ale neodhlasovali.

To Robert Pelikán řekl, že jednání bylo „pořád dokola“. „V rozhovoru jsem prezentoval něco, co si myslím, což považuji za chybu. Ale když už to jednou veřejnost ví, že si to myslím, tak nevím, proč bych na tom měl něco měnit. Zatím jsem nebyl konfrontován s žádnými fakty, které by mi to vyvracely,“ dodal.

Pelikán opakovaně tvrdil, že je kauza s žádostí o vydání Babiše s Faltýnkem chybou jednoho policisty: „Já tedy vím o jednom člověku, vy možná víte víc. Já nemám třicetiletou praxi. A bez znalosti věci si to netroufnu říct,” řekl Pelikán. Není to přitom poprvé, co ministr spravedlnosti prohlásil, že „nemá znalost celé věci“. Minulý týden řekl, že spis „v životě neviděl a že není vyšetřování nijak účasten“. I přesto v rozhovoru pro Respekt řekl, že policie pracuje na politickou objednávku.

Čtěte také: Žádná zlovůle policisty. Čapí hnízdo musel posvětit žalobce, říká advokát Sokol

„Skandálních a nepřijatelných“ výroků se podle opozice dopustil Pelikán v rozhovoru pro Respekt. „Každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu,“ řekl Pelikán. Ten byl zveřejněn, přestože s tím ministr nesouhlasil.

Pelikán se na výboru snažil okolnosti vzniku rozhovoru vysvětlit. „Byl jsem naivní, novinář se ke mně vlísal pod záminkou obecného rozhovoru. Jedno z témat měla být i ta žádost o vydání. Říkal jsem, že o tom mluvit nemůžu a nechci. Nenapadlo mě, že o tom bude většina rozhovoru. Kdybych to byl býval věděl, tak bych tam nechodil,“ řekl.

Současně ale dodal, že speciální omluvu pro poslance nechystá. „Pro ty, kdo to nevědí, já jsem se omluvil za to, že ten rozhovor vznikl už přímo u toho rozhovoru. Opravdu nechápu, co po mně novináři chtěli. Je to naivismus a bylo jasné, že toho někteří kolegové využijí ke zviditelnění. Obsahově nevím, co bych dodal,“ řekl. Připustil však, že jeho výroky budou mít nějaký vliv na volby. „Ale na druhou stranu myslím, že lidé mají svůj vlastní mozek a dovedou si to vyhodnotit,“ řekl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Byl jsem naivní, novinář se ke mně vlísal, řekl Pelikán poslancům