Velikonoce pod taktovkou ANO. Čapí hnízdo na Staroměstském náměstí

Čapí hnízda kam se podíváš

Velikonoce pod taktovkou ANO. Čapí hnízdo na Staroměstském náměstíNOVÉ
Domov

Echo24

Spojení čapí hnízdo získává v souvislosti s údajným dotačním podvodem kolem farmy Čapí hnízdo i jiný význam. Celá situace kolem farmy i výroky ministra financí Andreje Babiše, jehož společnost Agrofert Čapí hnízdo vlastní, se tak stávají předmětem vtipů. Ten poslední udělal poslanec za TOP 09 Jiří Koubek, který na svém Facebooku zveřejnil fotografii z právě probíhajících velikonočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze, které podle Koubka probíhají pod taktovkou hnutí ANO, které ostatně ovládá pražský magistrát.

Na fotografii, kterou Koubek na sociální síti sdílel, je zachycen vyhlídkový most. Na ten mohou návštěvníci vystoupit a rozhlédnout se po trzích. Na vrcholu mostu je umístěna dekorace v podobě čapího hnízda. K fotce poslanec topky připojil ironický popisek „Velikonoční trhy pod taktovkou hnutí ANO“.

Velikonoční trhy pod taktovkou hnutí ANO.

Zveřejnil(a) Jiří Koubek dne 15. březen 2016

Nejedná se o první Koubkův útok“ na ministra financí. Již minulý týden na svém Facebooku v souvislosti s výroky Babiše zveřejnil fotografii, na které je čapí hnízdo umístěné na komínu. Fotku doplnil o tzv. mluvící bublinu, kterou umístil k čápovi uvnitř hnízda citujícího Babišův výrok „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu“.

Nejstarší příspěvek Koubka strefující se do Čapího hnízda pak pochází z 9. března. Poslanec opět na Facebooku umístil fotografii farmy Čapí hnízdo, za níž je na pozadí vidět čapí hnízdo na komíně. „Lidi, proboha, věřte mu, mluví pravdu! To čapí hnízdo na komíně mu fakt nepatří...“ okomentoval Koubek fotku.

Hnízdme se bude zabývat i sněmovna

Farma Čapí hnízdo až do roku 2008 spadala do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu. Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům.

V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37 tisíc korun plus odpovídající penále. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se tehdy prý předlužená farma dostala koncem roku 2013. Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie.

Čapím hnízdem se bude zabývat na svém mimořádné schůzi také sněmovna. Pravicová opozice TOP 09 a ODS uspěla se svoláním mimořádné schůze a to na středu 23. března od 15:30.

Čtěte také: Babiš se k hnízdu přiznal už v roce 2013. Chtěl si tam dovézt pandu