Rusy neubytováváme, rozhodl se majitel ostravského hotelu
AKTUALIZOVÁNO
„S platností od 24. 3. 2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu. Tímto se omlouváme slušným občanům Ruské federace,“ píše se na vstupních dveřích čtyřhvězdičkového ostravského hotelu Brioni Boutique i na jeho internetových stránkách.
Provozovatel hotelu Tomáš Krčmář se pro bojkot ruských občanů rozhodl sám. Zdrženlivý přístup Evropské unie i České republiky ohledně přijímání sankcí vůči Rusku mu totiž připadá frustrující. "Nějakým způsobem jsem potřeboval vyjádřit svůj postoj k tomu, co se dnes na východě děje," uvedl pro ECHO24.cz. Podle Krčmáře Rusko okupuje Krym už příliš dlouho a EU celou situaci jenom zametá pod koberec, aby mohla dál nerušeně provozovat byznys. „Rusko si naši neschopnost přijmout zkrátka nějakou oběť vyloží jako naši slabost. Je to prostě v jejich tvrdé mentalitě,“ dodal Krčmář. Na případ upozornilo Rádio Svobodná Evropa.
Majitel hotelu, jehož babička pochází z Ukrajiny, se proto rozhodl vzít situaci do svých rukou i za cenu, že přijetím tohoto „opatření“ vůči Rusku se připraví o vlastní peníze. Českou republiku ročně navštíví přes milion ruských turistů. V hotelu Brioni doposud tvořili zhruba deset až patnáct procent hostů. "Jsem si plně vědom toho, že bojkot ruských turistů mě zabolí v peněžence víc, než cokoliv jiného. Naše ztráty budou dosahovat až sedmimístného čísla za rok,“ řekl s tím, že hotel je odhodlán jednat takto minimálně rok nebo dva.
"Zdvořilé vzkazy z Bruselu Rusko nezastaví."
I když si Krčmář nedělá iluze o tom, že jeho protest na celé situaci něco změní, hodlá v něm pokračovat, „dokud se politici někam nepohnou“. Z přesvědčení ho neodradily ani rozčilené a výhružné e-maily, které od zveřejnění bojkotu obdržel. Stejně jako většina si nepřeje násilí a válku, ale dosavadní „zdvořilé vzkazy“ z Bruselu Rusko podle něj nezastaví.
Osobní revolta může majitele hotelu stát mnohem víc než pokles tržeb o deset procent. Jeho rozhodnutí praktikované v rámci provozování veřejné služby může být považováno za diskriminaci. Zákon o ochraně spotřebitele, který diskriminaci zakazuje, ji blíže nespecifikuje, odkazuje však na další právní normy. Případnou stížnost by v tomto případě posuzovala Česká obchodní inspekce. Ta na svých oficiálních stránkách uvádí, že prověřuje každý podnět, který jakoukoliv diskriminaci spotřebitele signalizuje, ať už ve formě dvojích cen za stejné plnění, z důvodu věku, národnosti, státní příslušnosti, místa bydliště nebo handicapu.
"Vím, že je to diskriminace zcela otevřená, ale každý by měl k situaci na Krymu dát jasně najevo svůj postoj. Pokud na mě někdo podá podnět, budu se soudit a jsem přesvědčen, že bych případ vyhrál," myslí si Krčmář.
Čtěte také: Stop ruštině. Vary začaly boj za češtinu