1

Ortel nad Čechy

Témata: ,

Do minulé soboty většina populace o sestavě Ortel, produkující rytmické tříakordové zvuky, nikdy neslyšela, i když jejich nejznámější videoklip Mešita má na serveru YouTube 2,8 milionu zhlédnutí. Příznivci této skupiny se rekrutují ze subkultury krátkých sestřihů a černých triček s nápisy odkazujícími na staré gotické písmo švabach.

Tato komunita ráda křičí, mává fanglemi, nechtějí mezi sebe žádné čmoudy a na všechny otázky spojené s národní identitou a náboženstvím mají rázné a jednoznačné odpovědi. Dlouhá léta věnovali svoji péči české romské komunitě, ale v pravidelných intervalech si vzpomínali také na Židy. To vše bezohledně opustili a veškerou svou pozornost soustřeďují na vnitropolitické otázky na Blízkém východě a začali se věnovat studiu Koránu a islámu. To je teď v kurzu, a dokonce se na tom dá slušně vydělat.

Dokládá to krásné druhé místo, které Ortel obsadil v dekadentní hudební anketě Český slavík. O jedno místo dokonce předskočil i populární skupinu Kryštof známé stáje aglomerátu Agrofert Andreje Babiše. A to už je slušný výsledek, i když pravda, k dobrému umístění v někdejší svazácké anketě není třeba stovky tisíc hlasů. Dostatek pozornosti doručí televize Nova, jež show každý rok vysílá – a letos si našla téměř jeden a půl milionu diváků.

Výsledek ankety vyvolal rozhořčení v jiné skupině obyvatel, která si péči a přístup k bližnímu představuje trochu jinak. Fenomén uskupení, jako je Ortel, není ničím novým, jde v zásadě o hodně zmutovanou a směšnější obdobu skupiny Orlík Daniela Landy z přelomu 80. a 90 let.

Otázek, které vyvolává faktické etablování sestavy Ortel v české populární hudbě, je ale víc. Nesouvisí jen se zakazováním veřejné produkce či aspoň s požadavkem, aby se pořadatelé ankety, její hlavní sponzor, výrobce minerální vody Mattoni, nebo někteří umístění interpreti od Ortelu distancovali.

Efekt zákazu vystupování Ortelu či jeho vyloučení z ankety je více než sporný a naopak by skupinu mohl dál popularizovat. Největší problém je ve stavu, v němž se česká společnost, která přímo s islámem a islamismem konfrontována není, nachází. Bojí se ho a nějakým způsobem odmítá většina české populace, což dokládá i poslední průzkum IVVM. Podle něj roste obava z příchodu migrantů ze zemí Blízkého východu.

Tyto odmítavé reakce jsou zdaleka největší i ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy, dokonce i ve srovnání s Maďarskem, jež se muselo celé léto vyrovnávat s náporem desítek tisíc migrantů. Nic nezmůže okřikování a obviňování z xenofobie a netolerance. Ostrakizací, nálepkováním, xenofobií ze strany některých elit a médií se na stavu věcí nic nezmění. Jen si uleví, potvrdí si, že stojí na správné straně, kde je výrazná menšina populace, a tenze se naopak prohloubí.

Tohle bude mnohem složitější a bude třeba podstatně víc trpělivosti, aby se aktuální společenský stav změnil. Je to úkol pro politiky a elity, aby našli způsob, jak veřejnost uklidnit a zbavit strachu, který je přirozený a také pochopitelný.

Reportáž z koncertu kapely Ortel čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo ZDE. 


/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.