2 KAUZA DIAG HUMAN

Má Česko kvůli Diag Human zablokované účty? Ministerstva mlčí

, NOVÉ

Témata: ,

Na nepříjemnou dohru pro Českou republiku to nyní vypadá v léta trvající kauze Diag Human. K zablokovaným kontům hned ve 24 bankách v Lucembursku, které měl nařídit soudní exekutor, ale mlčí jak ministerstvo financí, tak i ministerstvo zdravotnictví. S informací o posledním vývoji v arbitráži kvůli obchodu s krevní plazmou přišel server HlídacíPes. Může jít přitom až o částku přesahující 13 miliard korun.

„Je to živá kauza, proto ji ministerstvo zdravotnictví nebude komentovat. Informaci nemůžu potvrdit, ani vyvrátit,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová pro deník Echo24 s tím, že jí není jasné, kde server Hlídací Pes k informaci o zablokování účtů přišel.

Zda má skutečně Česká republika zmrazené své účty ve 24 bankovních institucích, nebo ne, nechtělo komentovat ani ministerstvo financí s tím, že do jeho gesce věc nespadá. „Je to arbitráž ministerstva zdravotnictví. Čekáme na informace od ministerstva zdravotnictví,“ uvedl pro Echo24 mluvčí rezortu Michal Žurovec.

Přestože obě ministerstva nechtěla zjištění HlídacíhoPsa komentovat, v minulosti rezort financí připustil, že je rozsudek vymahatelný na území Lucemburska. Žurovec to počátkem května potvrdil poté, co lucemburský soud rozhodl koncem dubna v neprospěch České republiky.

Server ve středu informoval o tom, že k zablokování peněz na kontech Česka skutečně došlo. Nařídil to podle něj lucemburský vrchní exekutorský úřad, aby byly 12. května jménem společnosti Diag Human zmrazeny účty České republiky ve 24 různých bankovních domech v Lucembursku. Ve prospěch firmy Čechošvýcara Josefa Šťávy může být zajištěna hotovost až do výše 484,2 milionu eur, uvedl HlídacíPes.

Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí v několika zemích o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka více než 13,5 miliardy korun, píše Hlidacipes.org. U soudů v dalších zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii, Diag Human se svými nároky neuspěl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rozhodci o Diag Human dostanou 10 milionů. Babiš je ostře proti

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.