1 Masakr v Iráku

Stovky mrtvých sunnitů. Džihádisti vyvražďují vesnice v Iráku

, AKTUALIZOVÁNO

Islámský stát pokračuje v hromadném vyvražďování kmenů v Iráku. Během dvou dnů radikálové zabili více než 200 členů sunnitského kmene Albu Nimr, který hrál velkou roli v boji proti Al-Kájdě a nyní se postavil proti IS.

Těla více než 150 mužů z kmene Albu Nimr byla nalezena v příkopu nedaleko města Ramádí. Muži byli podle serveru The Guardian uneseni z města Hit, které leží nedaleko města Ramádí. 

Už v pátek radikálové zastřelili nejméně 50 mužů i žen z tohoto kmene v jedené vesnici severně od města Ramádí. Džihádisté je podle agentury AP obvinili, že se jim snaží pomstít za to, že minulý měsíc při postupu IS přišli o své domovy. Na jiném místě byl pak objeven masový hrob, v němž bylo podle agentury Reuters 35 těl.

„K těmto vraždám nyní dochází téměř každý den v oblastech, které kontroluje Islámský stát. A bude k nim docházet i nadále, dokud nebude tato teroristická skupina zastavena,“ prohlásil jeden z místních představitelů Faláh Isáví. 

Příslušníci kmene Albu Nimr byli v provincii Anbár v obležení bojovníků z Islámského státu několik týdnů. Nakonec jim ale došla munice, palivo i jídlo, museli se proto stáhnout a z některých vesnic uprchnout. Radikálové tehdy některé z nich znovu obklíčili, postříleli je z těsné blízkosti a jejich těla pohodili do masových hrobů. Od poloviny minulého týdne bylo takto zabito prý nejméně 300 lidí. Místní bezpečnostní představitelé i svědci potvrdili, že v úterý a ve středu bylo objeveno v masových hrobech více než 200 těl. Všichni byli zastřeleni zblízka.

Jak uvedl jeden z místních kmenových vůdců v provincii Anbár, již několikrát prý žádal centrální, šíity vedenou vládu v Bagdádu o zbraně, aby se mohli islamistům bránit. Jeho žádosti ale dosud nebyly vyslyšeny. 

Radikálové z Islámského státu při postupu Irákem a Sýrií zabíjejí příslušníky bezpečnostních složek, kteří jim kladou odpor. Přestávají už rozlišovat mezi jednotlivými druhy islámu a vraždí všechny, kteří jim kladou odpor. To je změna oproti dřívějšku, kdy se džihádisté Islámského státu mstili převážně šiítům.  

Přípravy na boje o Kobani

Severosyrské město Kobani se mezi tím připravuje na ofenzivu IS. V pátek večer iráčtí kurdští bojovníci nazývaní pešmergové dorazili do města, které mají proti radikálům pomoci bránit. Agentuře Reuters to potvrdil jeden z bojovníků. Kolonu, ve které pešmergové cestovali, tvořily desítky nákladních automobilů, džípy i obrněné vozy.

Místní obyvatelé doufají, že jim pešmergové pomohou dobýt pozice, které v uplynulých týdnech získali islamisté. Ti nyní kontrolují některé části města a rovněž desítky vesnic v jeho okolí.

Americké velení mezitím dnes oznámilo, že jejich letouny u Kobani podnikly čtyři nálety. Jejich terčem se staly bojové pozice islamistů a rovněž jedna budova, kterou radikálové obývali. 

Islámský stát zahájil ofenzivu u Kobani v polovině září. Kvůli bojům již uprchlo do sousedního Turecka více než 200 000 lidí. Zhruba 800 osob přišlo o život, říkají syrští aktivisté. Na straně radikálů zemřelo od 16. září, kdy IS zahájilo ofenzivu města, téměř 580 džihadistů. Na straně kurdských milic zemřelo 361 lidí.

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. 

Čtěte také: Pešmergové dorazili do Kobani, chtějí hájit město

Masový hrob v Iráku: 150 těl sunnitů zabitých tento týden

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.