Bloomberg: Věřitelé chtěli Tsiprase ponížit za každou cenu

Bloomberg: Věřitelé chtěli Tsiprase ponížit za každou cenu
Ekonomika

Ekonomický komentátor agentury Bloomberg Clive Crook ostře kritizuje mezinárodní věřitele za přístup k jednání s Řeckem a za to, že trvali za každou cenu, že nebudou jednat o ulehčení řeckého dluhu. Řecký premiér Alexis Tsipras žádal i rozhovory o snížení dluhu, ale věřitelé mu týden za týdnem tvrdili, že takhle se to nedělá. Jakkoli se to zdá být neuvěřitelné, kvůli této procedurální námitce, že se bude o omezení dluhu jednat později a ne teď, jednání zkolabovalo.

Tsipras je možná nevyzpytatelný a nesnesitelný, ale věřitelé celou dobu trvali na jeho otevřené kapitulaci. Posunuli se v detailech, ale ne v ničem, čím by se mohl pochlubit. Okamžitá a ne pozdější jednání o dluhu byly jeho jedinou nadějí, jak říci Řekům, že něco získal. Takový ústupek by věřitele nestál nic – méně než nic, měřeno vůči nákladům, které je teď čekají.

Čtěte: ON-LINE: Šéf Bundesbanky varuje Merkelovou před grexitem 

Na začátku jsem si myslel, že šlo jen o byrokratickou paličatost, píše Crook. Ale postupně a vůči velké provokaci, se tento typický unijní rys přetavil v odhodlání ukázat Tsiprasovi, kdo tu je šéf.

Správné bylo pomoci Tsiprasovi prohrát se ctí – ukázat trochu respektu k Řekům, kteří ho zvolili ze zoufalství. Avšak takový instinkt ustoupil názoru, že Tsipras a jeho stoupenci musí padnout na kolena. Vyřešení krize, posílení systému eurozóny a oživení evropského projektu vyžadovalo státníky. Jestli nějací v Evropě jsou, tak byli zticha. Slyšet bylo nevýznamné politiky a malicherné byrokraty, píše komentátor Bloombergu. Přesto doporučuje Řekům volit ANO, „i když je to znechucující představa“. Podle něj tak má přece jen Řecko za dané situace větší šanci dosáhnout dohody a NE sebou nese více rizik.

Vše o dění v Řecku sledujte na stránkách našeho partnerského webu Roklen 24