'Zemanův' svátek na Hradě bude bojkotovat i rektor UK

'Zemanův' svátek na Hradě bude bojkotovat i rektor UK 1
Domov

Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima se nezúčastní úterních oslav 28. října na Pražském hradě. V reakci na "nešťastné spory" kvůli tomu, že prezident Miloš Zeman znovu na tuto akci nepozval dva rektory, se rozhodl státní svátek strávit s rodinou.

Pozvánku na Hrad na 28. října letos stejně jako loni nedostali rektoři Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity. Bek v minulosti nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.

Prezident v neděli během státní návštěvy Číny uvedl, že jejich nepozváním hájí prestiž všech prezidentů. Potvrdil také, že se jedná o odvetu za předchozí spory se zmíněnými rektory.

Čtěte také: 'Sebestředné myšlení Zemanů je rakovina dneška'

Jeho rozhodnutí kritizovala Česká konference rektorů, která ho označila za nedůstojné. Její předseda Zima, který bude na Hradě chybět, v prohlášení vyzval, aby si lidé Den vzniku samostatného československého státu připomněli s důstojností, která mu přísluší.

Se stanoviskem České konference rektorů vyjádřilo souhlas i předsednictvo Rady vysokých škol. Předsednictvo Studentské komory této organizace dokonce vyzvalo ostatní rektory, aby se slavnostního shromáždění ze solidarity nezúčastnili, a dali tak najevo solidaritu akademické obce.

Kromě dvojice nepozvaných šéfů vysokých škol nepřijde na slavnost na Hradě řada dalších rektorů. Ti, kteří na slavnost nepůjdou a jejichž vyjádření se ČTK podařilo získat, se však většinou omluvili z účasti kvůli jiným povinnostem, nikoli na protest kvůli selekci zvaných. Hned pět rektorů například bude slavit státní svátek na českém velvyslanectví v indickém Dillí během pracovní cesty po Indii.

Prezident Zeman jejich omluvenky nepřeceňoval. "Tohle se bude opakovat každý rok, protože vždycky někdo z rektorů bude na služební cestě v zahraničí. Nevidím v tom nic zvláštního," řekl novinářům v Číně.