Putin přiznal: Na Donbasu jsme měli vojáky

Válka na Ukrajině

Putin přiznal: Na Donbasu jsme měli vojákyAKTUALIZOVÁNO
Vladimir Putin Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

pf Echo24

Ruský prezident Vladimir Putin učinil překvapivé prohlášení o situaci na východní Ukrajině. Přestože dříve jakékoli oficiální zapojení své země na tamním dění odmítal, nyní přiznal, že jeho vláda byla nucena bránit rusky mluvící obyvatelstvo v okolí Donbasu. Putinova slova, jež zazněla na konferenci v Moskvě přepsal časopis Newsweek.

Separatisté na východní Ukrajině bojují proti oficiální vládě už přes dva roky. Vleklou občanskou válku odstartovaly protesty v Kyjeve, kde se demonstranti rozhodli vyjádřit svou ochotu vstoupit do Evropské unie. Celá situace nakonec vyústila v pád proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Od nově sestavené vlády v hlavním městě se krátce nato odtrhli proruští separatisté v oblastech kolem Donbasu na východě Ukrajiny. Jejich vojenské tažení proti legitimní vládě přitom podle některých ukrajinských představitelů skrytě podporuje Kreml. Podobné spekulace až dosud Putin s ostatními členy svého kabinetu odmítal, na konferenci v Moskvě však poněkud překvapivě promluvil v opačném duchu.

„Nebyli jsme to my, kdo stál v čele povstání na Ukrajině,“ prohlásil ve svém projevu Putin předtím, než obvinil Spojené státy americké z financování rebelů v Kyjevě. „Potom jsme ale byli nuceni, a to musím zdůraznit, nuceni bránit rusky mluvící obyvatelstvo Donbasu, nuceni odpovědět na strádání lidí na Krymu tím, že je navrátíme Ruské federaci,“ dodal.

Putin však zároveň odmítl, že by se Rusko jakkoli zapojilo do dění na Ukrajině ještě před násilnou anexí Krymu v roce 2014. Jakákoli podobná nařčení zároveň označil za propagandu USA. Ruský prezident také odsoudil ekonomické sankce, které po zmiňované anexi zavedl Západ vůči Rusku.

Lavrov tvrdil opak, Zeman mu věřil

Projev ruského prezidenta přitom zřejmě příliš nepotěšil českou hlavu státu Miloše Zemana. Ten se Ruska dlouhodobě zastává, podpořil ho i ve svých vyjádřeních týkajících se východní Ukrajiny. Zeman například tvrdil, že není možné hovořit o žádné ruské invazi, jedná se prý pouze o občanskou válku. Český prezident prý věří slovům ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, že na Ukrajině žádní ruští vojáci nejsou.

„Máte-li na mysli občanskou válku na Ukrajině, tak je především potřeba ji pravdivě pojmenovat a říci poctivě, že to opravdu je občanská válka. Samozřejmě, že se z ní může stát i ruská invaze, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel,“ uvedl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Zemanova slova přitom odporovala oficiálnímu postoji české vlády i představitelů dalších států NATO. Český premiér Bohuslav Sobotka například ještě před Zemanovým rozhovorem prohlásil, že na Ukrajině bojuje přibližně 5 000 ruských vojáků. Proti českému prezidentovi ostře vystoupil i švédský ministr zahraničí Carl Bildt, který Zemanovi poradit zeptat se na situaci na Ukrajině českých bezpečnostních složek.

Čtěte také: Vůdce luhanských povstalců na Ukrajině: Zmařili jsme puč

Přetahovaná o fakta. Rusové zveřejnili vlastní informace o sestřeleném letadle