Warholův portrét Mao Ce-tunga se v Hongkongu prodal za 11 milionů dolarů

Warholův Mao vydražen

Warholův portrét Mao Ce-tunga se v Hongkongu prodal za 11 milionů dolarůNOVÉ
Warholův portrét Mao Ce-tunga se v Hongkongu prodal za 11 milionů dolarů Foto:

Reprofoto YouTube

1
Svět

Echo24

Pop-artový portrét někdejšího čínského vůdce Mao Ce-tunga od Andy Warhola se dnes na dražbě v Hongkongu prodal za 11 milionů dolarů (279 milionu Kč). Očekávalo se, že obraz by se mohl prodat až za 15 milionů. Novým majitelem se stal nejmenovaný asijský sběratel.

Warhol, jeden z nejvýraznějších představitelů pop-artu, zahájil práci na Maových portrétech v roce 1972 a nakonec vytvořil téměř 200 verzí. Společně s obdobnou sérií portrétů herečky Marilyn Monroeové a s obrazy plechovek Campbellovy polévky se Maovy portréty řadí k jeho nejslavnějším dílům.

Série portrétů byla vytvořena na základě fotografie otištěné v Maově Rudé knížce. Tato sbírka vůdcových politických myšlenek byla symbolem čínského komunismu a během Maova režimu bylo de facto povinností každého občana Číny tuto knížku vlastnit a nosit při sobě. Vydána jich byla více než miliarda.

Warholovy portréty Mao Ce-tunga zůstávají do dneška v Číně citlivým tématem. Když se v roce 2013 konala rozsáhlá Warholova výstava v Číně, Maovy podobizny na ní nebyly. Čínská média tehdy uvedla, že není zřejmé, zda tyto pestrobarevné obrazy jsou výrazem respektu k Maovi, nebo vyjadřují pohrdání.

Obraz prodaný v aukci v hongkongské pobočce aukční síně Sotheby‘s koupil jeho předchozí vlastník v Londýně v roce 2014 za 7,6 milionu liber (242 milionů Kč). Jeho jméno také nebylo zveřejněno.

Čtěte také: Český trh s uměním pokořil historii. Prodala se díla za miliardu