2 Zakázané téma

Čína se bojí historie. Oceněného novináře nepustí ze země

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Léta potají sbíral po celé Číně informace o desítkách milionů lidí, kteří vyhladověli k smrti. Knihu Yanga Jishenga ocenila i Harvardova univerzita. Novinář si ale pro vyznamenání do Spojených států amerických nepojede, protože mu čínské úřady zakázaly odcestovat. Hladomor, který způsobila politika Mao Ce-tunga, patří k tabuizovaným tématům i po víc jak padesáti letech.

Harvardova univerzita udělila čínskému novináři cenu Louise M. Lyonse už v loňském prosinci. V knize Tombstone (Náhrobní kámen) vylíčil na dvanácti stech stránkách, jak probíhal hladomor v letech 1958 až 1962. Hodnotitelé ocenili Yanga Jishenga za „ambiciózní a nebojácné informování“, se kterým na publikaci pracoval. Informoval o tom britský list The Guardian.

Čínského pětasedmdesátiletého novináře, který je nyní v důchodu, pozvala univerzita na slavnostní ceremoniál, na němž mu chtěla vyznamenání předat. Jenomže Yang Jisheng se události v březnu v Massachusetts nezúčastní. Čínské úřady mu zakázaly, aby odjel do USA. Britský list se s autorem spojil, ale ten nechtěl o záležitosti mluvit.

Kniha Tombstone zabrala Yang Jishengovi léta příprav, během kterých jezdil po celé Číně a mluvil s lidmi, co tragické události přežili. „Měl jsem velmi silnou touhu zjistit všechna ta fakta,“ řekl autor v rozhovorech v minulosti.

Tehdejší čínský vůdce Mao Ce-tung zahájil politiku takzvaného „velkého skoku“ a radikálními politickými a ekonomickými opatřeními chtěl rychle zvýšit čínskou produkci. Podle zjištění novináře zemřelo hlady 36 milionu lidí a jednou z obětí byl i Yang Jishengův otec.

Bývalý reportér ze státní tiskové agentury Sin-chua (Nová Čína) není jediný, kdo zažil útisk čínských úřadů. Podle The Guardianu si na větší tlak a cenzuru stěžují i další novináři, spisovatelé, aktivisté a další. Situace se údajně zhoršila poté, co se stal v roce 2013 prezidentem Si Ťin-pching.

Čtěte také: Začíná rok Opice. Má být dynamický s nečekanými změnami

Čína se překonává. Staví nejdelší skleněný most na světě

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.