Hakl, Němec, Rudiš. Magnesia Litera oznámila nominace na nejlepší knihy uplynulého roku
Magnesia Litera oznámila nominace 24 knih, které budou 8. dubna usilovat o ocenění nejlepších titulů za uplynulý rok. Mezi nominovanými autory se objevili Jan Němec, Emil Hakl nebo Jaroslav Rudiš. Do třináctého ročníku soutěže, která se snaží podporovat a popularizovat kvalitní českou literaturu, pořadatelé obdrželi rekordních 349 přihlášek.
K nejsledovanější kategorii cen Magnesia Litera patří tradičně kategorie prózy. Porota z více než 70 přihlášených titulů vybrala tři knihy, o kterých se již dříve hodně psalo a debatovalo: Skutečnou událost Emila Hakla, Národní třídu Jaroslava Rudiše a Dějiny světla od Jana Němce. Dále pak tři tituly, které zatím příliš recenzovány nebyly: Láska na cizím hrobě od Ludvíka Němce, syna Jana Němce, Jen šmouha po nebi Ivana Binara a Lorenz, zrady Anny Zonové. „Jedná se o průřez autorskými generacemi, od nejmladší v případě dvaatřicetiletého Jana Němce po nejstarší v případě jednasedmdesátiletého Ivana Binara. Také těžko hledat nějaké společné rysy, všechny ty prózy jsou osobité,“ říká ke složení nominovaných spoluzakladatel a pořadatel literárních cen Pavel Mandys.
Nominace na Literu za prózu: hledání světla, lásky i místa v životě
Jan Němec sepsal životní příběh fotografa Františka Drtikola, neobyčejné osobnosti, která hledala tajemství světla v dramatické době první světové války a v průběhu první republiky. Jeho otec Ludvík Němec, který naposledy publikoval před sedmnácti lety, oproti tomu ve své povídkové knize popisuje lásku v jejích, ať už více, či méně bizarních podobách. Jaroslav Rudiš vypráví příběh rváče a outsidera Vandama. Podle poroty lze Rudišovu knihu číst i jako zprávu o kořenech frustrace a agresivity v současné společnosti.
Emil Hakl, Literou již v minulosti oceněný, v nominované knize na pozadí celospolečenské frustrace odhaluje současný mužský svět. Ivan Binar bude bojovat o vítězství autobiografickou prózou, ve které se vrací k traumatickým tématům dvacátého století. Jediná žena mezi nominovanými Anna Zonová ve stylu art-brut popisuje vzestup a pád vůdce, jehož cesta na vrchol je stejně stresující jako neustálý boj o to, si postavení udržet.
Ceny pomáhají zorientovat se v početné knižní produkci
Cena Magnesia Litera se uděluje v devíti kategoriích. Oceňuje se próza, poezie, literatura pro děti a faktu, nakladatelský i překladatelský počin, objev roku a kniha roku, uděluje se také cena čtenářů. Snaží se tak obsáhnout veškerou domácí knižní produkci, aby se do centra pozornosti čtenářů dostali nejenom spisovatelé a básníci, ale také překladatelé, nakladatelé, vědci nebo teoretici. „Chtěli bychom pomoci těm, kteří se o knihy zajímají, aby se zorientovali v současné početné knižní produkci, chtěli bychom probudit zájem těch, kteří knihy nečtou či přestávají číst,“ popisují poslání cen na oficiálním webu pořadatelé.
Knihy posuzují lidé z knižní branže, ale i botanici či jaderní fyzici
Knihy posuzují pětičlenné odborné poroty jednotlivých kategorií. Jedná se zejména o literární publicisty, kritiky i historiky, překladatele, knihkupce, spisovatele, univerzitní pedagogy nebo třeba typografy. V prvním kole výběru se shodnou na nominacích, v dalším už hlasuje každý sám za sebe v tajném hlasování. Kategorie jsou vždy zaštiťovány oborově příslušnými organizacemi. Díky Akademii věd, která deleguje literaturu faktu, se tak mezi porotci objevují i lidé z oboru botaniky nebo jaderné fyziky. Laureáta Litery pro objev roku a pro hlavní cenu Kniha roku navíc vybírá 300 oslovených lidí z knižního oboru, aby se předešlo příliš úzké specializaci.
„Ačkoliv jsme měli v letošním ročníku rekordní počet přihlášek, tak celkově produkce českých nakladatelů spíše zeslábla. Zčásti vinou krize a menšího zájmu nakupujících, zčásti vinou vyšší DPH,“ říká o knižním trhu Pavel Mandys. „V české próze nezazářilo mezi čtenáři ani mezi odbornou veřejností zatím nic příliš výrazně, ale od toho jsou tak trochu ceny Magnesia Litera, aby tuto záři iniciovaly,“ pokračuje Mandys. Podle Mandyse si vysokou úroveň dlouhodobě drží česká poezie, také se zpestřuje a zkvalitňuje tvorba pro děti. Problém je s knihami pro dospívající, kteří jsou odkázáni hlavně na překlady.
Absolutní vítěz získá 200 000 Kč, hlavním efektem cen zůstává zvýšení prodeje
Vítězové letošního ročníku soutěže budou vyhlášeni 8. dubna v přímém přenosu České televize. S udělením hlavní ceny Kniha roku je spojena i finanční prémie ve výši 200 000 Kč. Hlavním efektem cen však zůstává násobné zvýšení prodeje oceněných knih. „Vítězného románu z loňského roku Rybí krev od Jiřího Hájíčka se prodalo do konce roku 2013 téměř 12 000 výtisků a překročil tak desetitisícovou hranici považovanou za hranici bestselleru. Díky zisku ceny Magnesia Litera – Kniha roku se prodeje Hájíčkova díla téměř zdvojnásobily z původních 6 683 prodaných výtisků od vydání v březnu 2012 do února 2013,“ říká Mandys.
Nominovaní tvůrci a především jejich díla se veřejnosti představují na autorském čtení, které se koná do 2. dubna každou středu v Knihovně Václava Havla. Seznámit se s nimi mohou čtenáři i skrze krátké portréty, které bude v podvečerních hodinách vysílat Česká televize.
Magnesia Litera 2014 - nominace:
Litera za prózu
- Ivan Binar: Jen šmouha po nebi (Torst)
- Emil Hakl: Skutečná událost (Argo)
- Jan Němec: Dějiny světla (Host)
- Ludvík Němec: Láska na cizím hrobě (Druhé město)
- Jaroslav Rudiš: Národní třída (Labyrint)
- Anna Zonová: Lorenz, zrady (Větrné mlýny)
Litera za prózu
- Ivan Binar: Jen šmouha po nebi (Torst)
- Emil Hakl: Skutečná událost (Argo)
- Jan Němec: Dějiny světla (Host)
- Ludvík Němec: Láska na cizím hrobě (Druhé město)
- Jaroslav Rudiš: Národní třída (Labyrint)
- Anna Zonová: Lorenz, zrady (Větrné mlýny)
Litera za poezii
- Adam Borzič: Počasí v Evropě (Malvern)
- Daniel Hradecký: 64 (Perplex)
- Kateřina Rudčenková: Chůze po dunách (fra)
Litera za knihu pro děti a mládež
- Ondřej Buddeus, David Böhm: Hlava v hlavě (Labyrint)
- Eva Papoušková: Kosprd a Telecí (Albatros)
- Eva Prchalová: Cesta svatým Vít-ahem (Meander)
Litera za literaturu faktu
- Milena Lenderová: Dcera národa? (Paseka)
- Ivan Mrázek: Drahé kameny starověkých civilizací (Masarykova univerzita)
- Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou (Academia)
Litera za nakladatelský čin
- Edice Fototorst (Torst)
- Martina Overstreet, Michal Nanoru: Prkýnka na maso jsme uřízli (Yinachi)
- Velké dějiny zemí Koruny české (Paseka)
Litera za překladovou knihu
- Sergio Álvarez: 35 mrtvých (ze španělštiny přeložila Lada Hazaiová, Host)
- Péter Esterházy: Harmonia caelestis (z maďarštiny přeložil Robert Svoboda, Academia)
- Jen Lien-kche: Čtyři knihy (z čínštiny přeložila Zuzana Li, Verzone)
Litera pro objev roku
- Jan Trachta: Tichý dech (Paseka)
- Tomáš Zahrádka: Dědeček (Meander)
- Jonáš Zbořil: Podolí (Host)