Válka nervů: Agrofert, nebo vláda. Koalice tlačí na Babiše

Střet zájmů

Válka nervů: Agrofert, nebo vláda. Koalice tlačí na BabišeNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Už zase mluví o podrazech. Tlak na ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše roste a vicepremiér se kolem sebe začíná ohánět. Koaličním partnerům vadí Babišův střet zájmů a chtějí proto podpořit dva návrhy opozice na jeho omezení. Podle prvního by ministři nemohli většinově vlastnit firmy, druhý počítá s tím, že by jejich podniky měly zakázanou účast na veřejných zakázkách. Zda nakonec lidovci a sociální demokraté necouvnou, se ukáže už tento týden.

V koalici bylo po čase opět živo. Již tradičně za to mohl spor Andreje Babiše s koaličními partnery z ČSSD a KDU-ČSL. „Začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál,“ prohlásil v pondělí očividně naštvaný lídr hnutí ANO. Důvodem jsou nejen spory kolem mýta a hazardu, ale především vstřícný postoj sociálních demokratů a lidovců k opozičním návrhům na omezení Babiše. Právě to vnímá vicepremiér od kolegů jako podraz.

A o co konkrétně jde? Poslanec TOP 09 Martin Plíšek navrhuje, aby ministři nesměli být ovládajícími vlastníky firem a do výběrových řízení státu a jeho organizací by nesměly vstoupit firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády. Opoziční TOP 09 si od obou návrhů slibuje odstřihnutí Babiše od jeho holdingu Agrofert.

Sociální demokraté s lidovci jsou opozičnímu plánu nakloněni. A stále více jejich poslanců mluví o podpoře Plíškových změn jak u zákona o střetu zájmů, tak u veřejných zakázek.

„Návrh předložený k zákonu o střetu zájmů, který by nově ukládal členům vlády převést firmy, aby je nemohli ovládat, považujeme za legislativně nesporný. Řešil by otázku střetu zájmů miliardářů systémově a jednou provždy,“ řekl k omezení Babiše minulý týden Právu premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

První test už tento týden

Plíška zájem části koalice těší, nicméně k výrokům představitelů ČSSD a KDU-ČSL je rezervovaný. Jak sám připomíná, zatímco dnes obě partaje mluví především o omezení týkajícím se vlastnění firem ministry, ještě před několika málo týdny se jim více zamlouvala změna, která by zabránila firmám ministrů účastnit se veřejných zakázek. Přitom právě o veřejných zakázkách se má ve sněmovně hlasovat už tento týden.

„Hlasování o veřejných zakázkách se blíží a zatím nemám informace, jak budou poslanci ČSSD a lidovců hlasovat. U střetu zájmů říkají, že to podpoří tak, aby to platilo pro nově jmenované ministry. S ohledem na ministra Babiše je to možná trochu účelové, ale na druhou stranu je to možný kompromis,“ připouští Plíšek, že by se na účinnosti změny šlo s dvěma koaličními stranami dohodnout. Sám totiž chtěl, aby změna po případném schválení platila i pro současné členy vlády.

„Babiš to vnímá velmi osobně, ale zdaleka nejde pouze o něj. V Senátu máme pana Valentu s obrovským střetem zájmů v oblasti hazardu, v minulém období tu byl pan Bárta. Budou další parlamentní volby a nikdo neví, kdo se rozhodne kandidovat,“ říká šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Co se týče veřejných zakázek, sociální demokraté řeší, zda není úprava v rozporu s evropským právem. To ale Plíšek odmítá: „Obdobné ustanovení má v právním řádu i Rakousko. My to skutečně můžeme udělat. Měli bychom se tedy bavit o skutečných argumentech a neschovávat se za evropské právo.“

Vyhrocená pondělní schůzka koaličních špiček nicméně mnohé napověděla. Například lidovci jsou připraveni podpořit obě změny poslance Plíška, sociální demokraté chtějí zvednout ruku minimálně pro úpravu střetu zájmů.

Další střet: média

A neodradil je ani očividně naštvaný Babiš, který měl při jednání koaličním partnerům znovu připomenout, že pokud budou hlasovat s opozicí o jeho omezení, může to ohrozit současnou spolupráci.

Někteří socialisté teď dokonce přemýšlí, že by šli v osekání Babišova střetu zájmů ještě dál. A mluví o tom, že by politici v Česku nemohli vlastnit média. Nápad, který připouští třeba ministr vnitra a druhý muž ČSSD Milan Chovanec, je ale teprve ve fázi zrodu. Není s nikým předjednaný a do zákona o střetu zájmů se tak nejspíš nedostane.

„Pokud řešíme oblast střetu zájmů politiků, tak je naprosto legitimní se bavit jak o vlastnictví médií, tak podniků obecně. Andrej Babiš to vnímá velmi osobně, ale zdaleka nejde pouze o něj. V Senátu máme pana Valentu s obrovským střetem zájmů v oblasti hazardu, v minulém období tu byl pan Bárta. Budou další parlamentní volby a nikdo neví, kdo se rozhodne kandidovat. Proto o tom musíme mluvit,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Čtěte také: Konec zakázek pro Agrofert? Plíšek shání hlasy pro omezení Babiše

Babišova ministryně se motá ve lži, jak se bije za Šéfa