Klaus slavil 75. narozeniny. Kdo přišel gratulovat? Podívejte se

PŘIŠLY STOVKY GRATULANTŮ

Klaus slavil 75. narozeniny. Kdo přišel gratulovat? Podívejte seFOTOGALERIE
Příprava na projev Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

bp Echo24

Bývalý prezident Václav Klaus oslavil v neděli své pětasedmdesáté narozeniny na jednom z nejvýznamnějších míst české tenisové historie, kterým je pražský ostrov Štvanice. Popřát mu přišli politici, umělci a dorazil také kardinál Dominik Duka. Podle informací internetového deníku ECHO24.cz pozvání do tenisového klubu přijaly až tři stovky hostů.

Klaus hosty ubezpečil, že ani v pětasedmdesáti letech se nedívá dozadu, ale do budoucnosti. „Žijeme ve zvláštní době jisté míry blahobytu. Nicméně já to označuji za dobu všeobecné volnosti. Zdráhám se vyslovit ‚svobody‘ v tom politickém slova smyslu. Míra svobody je jiná, než jsme si představovali před téměř 27 lety. Představovali jsme si ji větší,“ řekl oslavenec.

Bývalému prezidentovi a dlouholetému šéfovi ODS přišli pogratulovat jeho političtí kolegové. Z těch stále aktivních například jeho dřívější spolustraník, senátor Jaroslav Kubera, poslanec Pavel Blažek (ODS) nebo dřívější prezidentská kandidátka a europoslankyně Jana Bobošíková.

Z Klausových kolegů z vlád dorazil například ministr hospodářství Karel Dyba, z období prezidentského pak ředitel politického odboru Ladislav Jakl nebo šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Přišel také guvernér České národní banky Jiří Rusnok, předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a lékař Rajko Doleček.

Uměleckou sféru v tenisovém areálu na Štvanici reprezentoval režisér Jiří Svoboda, zpěvák Ladislav Kerndl, kytarista Lubomír Brabec, pianista Emil Viklický, výtvarník Milan Knížák nebo herec Richard Genzer. Nechyběl ani jeho syn Václav Klaus mladší s rodinou. Další hosty je možné si prohlédnout ve fotogalerii článku.

Netradiční místo pro oslavu narozenin, kterým byl tenisový areál na Štvanici, si Klaus podle svých slov sám nevybral. „Zvolili ho za mě. Byl jsem v rozpacích, jestli je to správné místo. Někteří oslavují v restauracích nebo divadlech, tak snad je adekvátní, že já tady,“ dodal bývalý prezident Klaus, který je prezidentem tamního tenisového klubu.

Vystudovaný ekonom Václav Klaus se narodil 19. června 1941 v Praze. Pomáhal založit Občanskou demokratickou stranu a mezi roky 1991–2002 byl jejím prvním předsedou. V letech 1992–1998 působil jako předseda vlády svého prvního a druhého kabinetu. Poté se na čtyřleté období stal předsedou dolní komory parlamentu a v letech 2003–2013 zastával úřad prezidenta České republiky.

Čtěte také: Klaus: Vytvořme celokontinentální Alternativu pro Evropu

Nejedlý slaví padesátiny. Hrad uzavře zahradu a letohrádek