Nejedlý slaví padesátiny. Hrad uzavře zahradu a letohrádek

oslava preminenta

Nejedlý slaví padesátiny. Hrad uzavře zahradu a letohrádekNOVÉ
Martin Nejedlý. Foto: FOTO: http://www.stranaprav.cz/
Domov

df Echo24

Kvůli oslavě padesátin prezidentova poradce Martina Nejedlého bude pro veřejnost uzavřena jinak přístupná Královská zahrada a Letohrádek královny Anny. Na oslavy svého přítele dorazí příští pátek vedle desítek lidí z byznysu a politiky i Miloš Zeman. Pozvánky na oslavu byly označeny razítkem Kanceláře prezidenta republiky, jak bude akce financována, Nejedlý nesdělil. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Padesáté narozeniny jsou velkým kulatým výročím, které spousta lidí slaví o něco více než obvykle, ale pronájem Letohrádku královny Anny na Pražském hradě a Královské zahradě si nedovolí jen tak někdo. Podle hradního sazebníku totiž pronájem těchto prostor stojí 260 tisíc korun na jeden den.

Ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana, Martin Nejedlý, který má podle pozorovatelů na hlavu státu velký vliv, oslaví své padesátiny právě v těchto místech, která jsou obvykle veřejnosti přístupná, ale po čas konání oslavy budou uzavřena.

Během tohoto týdne byla desítkám lidí z byznysu a politiky doručena obálka s razítkem Kanceláře prezidenta republiky. „Martin Nejedlý vás zve na přátelské setkání u příležitosti oslavy životního jubilea,“ stojí na lístku uvnitř. Motto v záhlaví pozvánky potom zní: „Těším se na setkání s blízkými a přáteli v místech naplněných téměř pětisetletou historií a jedinečnými lidskými příběhy, které dokážou oslovit, poučit, inspirovat i překvapit člověka v každém věku.“

Mezi pozvanými je kromě Zemana podle informací Hospodářských novin také celý tým kolem prezidenta, několik hejtmanů ČSSD, senátor Jan Veleba i další lidé z jeho Strany práv občanů, či byznysmeni z pražské pobočky čínské společnosti CEFC kolem Jaroslava Tvrdíka.

Zemanův mluvčí prozradil, že jeho šéf na oslavu „na krátký čas zavítá“. Zdůraznil ale, že prezident akci neorganizuje. „To je akce pana poradce, kterou pan prezident ani neinicioval,“ řekl Jiří Ovčáček. „Nemám k tomu co říct,“ dodal. Přesto se podle informací Hospodářských novin na přípravě podílí také šéf prezidentova protokolu Jindřich Forejt.

Nejedlého oslava bude vůbec první akcí, kdy Hrad někomu pronajme letohrádek. Nejedlý akci nechtěl nijak komentovat a neodpověděl ani na dotaz, jak bude celá akce financována. Nicméně, že je to věc neobvyklá, potvrdili i bývalí blízcí spolupracovníci předchozích českých prezidentů.

„Nevím, jaká jsou dnes pravidla na pronájem částí areálu Hradu, já jsem slavil narozeniny jinde. Oslavy se za nás na Hradě nedělaly,“ sdělil bývalý kancléř z éry Václava Klause, Jiří Weigl.

„Obvyklé to není, jinak bychom se nad tím nepozastavovali,“ řekl někdejší mluvčí Václava Havla a expert na etiketu Ladislav Špaček. „Na druhou stranu jsou v areálu Pražského hradu objekty, které si může pronajmout kdokoliv. Pokud budete chtít svatbu nebo firemní večírek v míčovně, tak je to možné, pokud je vše v souladu s regulemi. Jestliže pan Nejedlý správně uhradil poplatek, tak se nedá nic namítat,“ přemítá Špaček.

Martin Nejedlý je bývalým dlouholetým jednatelem české odnože ruské společnosti Lukoil. Jeho společnost nedávno státu uhradila pokutu 27,7 milionu korun za nedokončenou obměnu zásob leteckého petroleje. Zaplacením sankce podmiňoval Zeman Nejedlého setrvání ve funkci svého poradce.

Nejedlý je označován za jednoho z klíčových mužů prezidentova okolí. V minulosti se například účastnil jednání Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář. Zároveň je místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla prezidentovo jméno.

Čtěte také: Zemanův poradce Nejedlý už za Lukoil zaplatil 27,7 milionů

Čtěte také: Zařídil Nejedlému diplomatický pas, pak z něj Zeman udělal poradce