Sobotku překvapily žaloby církví na kraje a obce

Církevní restituce

Sobotku překvapily žaloby církví na kraje a obceNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je překvapen tím, že se církve skrze žaloby domáhají majetku ve vlastnictví krajů nebo obcí. O věci chce jednat i ve vládě, také proto, aby odhadla potenciální dopady žalob. Ministerský předseda to řekl ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády s Asociací krajů ČR.

Katolická církev opakovaně deklarovala, že nebude usilovat o vydání obecního majetku, pokud při jeho získání nebyl porušen zákon a blokace původního církevního majetku. V některých případech ale podle zástupců církve zákon z roku 1991 o převodu majetku porušen byl a s majetkem se spekulovalo. V takových případech se církev svého práva bude domáhat, uvádí Česká biskupská konference. Biskupové a zástupci řeholí se ale shodli na tom, že žadatelé o vydání majetku z řad církví v takových případech zohlední, zda hodnota není kompenzována finanční náhradou.

Jedním ze soudních případů, o němž se nyní mluví, je určovací žaloba, kterou podala Českomoravská provincie Řádu zbožných škol – piaristů na stát a Jihomoravský kraj. Požaduje v ní vydání budovy piaristického gymnázia v Mikulově, kterou spravuje od roku 2000 právě Jihomoravský kraj. Podle řádu neměl stát právo v minulosti budovu převést na kraj. Ten se žalobě chce bránit.

Sobotka prý plně postoj Jihomoravského i dalších krajů chápe. Při projednávání zákona o církevních restitucích v Parlamentu se podle něj jasně argumentovalo tím, že povinnou osobou je stát, a ne kraje nebo obce. Takové případy měla podle premiéra zohledňovat paušální finanční náhrada vyplácená náboženským společnostem.

„Myslím si, že je do značné míry překvapivé, že v tuto chvíli se stávají předmětem žalob také majetky, které nejsou ve vlastnictví státu, ale jsou ve vlastnictví krajů a ve vlastnictví obcí,“ poznamenal na tiskové konferenci se šéfem Asociace krajů ČR a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD).

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplácí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se během 17 let církvím postupně až na nulu snižuje příspěvek na podporu činnosti, který činil asi 1,5 miliardy korun ročně. Platnost církevních restitucí, přijatých za vlády Petra Nečase (ODS), potvrdil Ústavní soud.

Čtěte také: Stát vydá církvi zámek v Kroměříži, první budovy již v pátek

Vlastenka Karla chce vymést církev z Hradu

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05
×

Podobné články