Babiš chce proti drahotě použít dividendy ČEZ. „A inflace vyroste do nebe,“ řekl Fiala

INFLACE V ČESKU

Babiš chce proti drahotě použít dividendy ČEZ. „A inflace vyroste do nebe,“ řekl Fiala
Pokud by stát při rozdělování zisku ČEZu nyní postupoval podle Babišových představ, tak inflace „roste do nebe“ a zvýšila by se zadluženost, řekl Fiala. Foto: Shutterstock
1
Domov

Vláda by podle předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše měla na pomoc podnikatelům, kteří se kvůli vysoké inflaci potýkají s prudce rostoucími výrobními náklady a úroky z úvěrů, použít desítky miliard korun z nerozděleného zisku polostátní energetické společnosti ČEZ. Stát může tímto způsobem získat 60 až 70 miliard korun. Babiš to ve čtvrtek řekl na celostátní směnu Hospodářské komory v Olomouci. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda dividendy ČEZu použije na pomoc občanům, avšak při jejich rozdělování je na místě obezřetnost, aby tento krok nedal další impulz už tak rychle rostoucí inflaci.

Energetická společnost ČEZ, ve které má stát bezmála sedmdesátiprocentní podíl, se podle Babiše „topí v zisku“. „Opakovaně jsem žádal vládu, vezměte si tu dividendu. Je tam 150 miliard korun nerozděleného zisku. To jsou peníze pro státní rozpočet a můžete to dát i podnikatelům,“ uvedl Babiš. Podle něj zisk ČEZu skýtá obrovskou možnost, jak pomoci podnikatelům v době, kdy jim výrazně rostou výrobní náklady i úroky z půjček. „Vláda by měla pomoci podnikatelům se zárukami a měla by si potom promyslet, jestli nepodpoří tedy i úroky,“ řekl Babiš.

Vláda podle něj nyní disponuje dostatečnými finančními zdroji. „Za první čtyři měsíce má rekordní výběr na DPH, má o 24 miliard korun navíc. ČEZ se topí v zisku a české finance jsou ve skvělé kondici,“ podotkl Babiš, podle kterého vláda také může stanovit maximální ceny pohonných hmot.

Fiala novinářům řekl, že pokud by stát při rozdělování zisku ČEZu nyní postupoval podle Babišových představ, tak inflace „roste do nebe“ a zvýšila by se zadluženost. „To my dělat nemůžeme,“ uvedl Fiala, podle kterého ČEZ navíc není státem vlastněná firma. „Stát má sedmdesátiprocentní podíl, jsou tam menší akcionáři a je to také firma, která je kótovaná na burze. Představa, že přijdu a řeknu, tak teď bereme a rozdělujeme dividendy uprostřed roku, to je představa hodně naivní a nereálná,“ řekl Fiala. Vláda s částí dividend ČEZu, které odpovídají podílu státu, do budoucna počítá. „Budeme s ní nakládat tak, aby se vrátila českým občanům,“ podotkl premiér.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý novinářům řekl, že podnikatelům se obtížně vysvětlují velké zisky ČEZu při současný vysokých cenách energií. „Sám sobě to vysvětlit umím, ale neumím to vysvětlit těm podnikatelům,“ podotkl Dlouhý, podle kterého by vláda měla zužitkovat takřka sedmdesátiprocentní podíl státu v ČEZu. „Jak s těmi penězi naloží, aby to nebylo jenom inflační rozpuštění desítek miliard korun, to je druhá a velmi obtížná otázka,“ upozornil Dlouhý.