1 TERORISTICKÝ ÚTOK V NIGÉRII

Sedmileté dívky využili teroristé v Nigérii jako lidské bomby

, UVNITŘ VIDEO

Témata: , , ,

Na severovýchodě Nigérie došlo k dalšímu útoku, ke kterému teroristé využili dvě zhruba sedmileté dívky. Odpálily se na trhu ve městě Maiduguri, kde zemřel minimálně jeden člověk a 18 utrpělo zranění. Prozatím se k útoku nepřihlásila žádná skupina, ale média jej připisují islamistům z Boko Haram. Informovala o tom britská BBC s odkazem na místní média.

„Přijely rikšou a přicházely, aniž by daly najevo jakoukoliv emoci,“ popsal policista Abdulkarim Jabo podle BBC místním médiím. Podle svých slov se domníval, že dívky, kterým bylo sedm až osm let, hledají matku, a pokusil se s nimi promluvit. Ani jedna z nich mu neodpověděla, přestože jim svoje slova zopakoval v několika jazycích.

Místo toho měly zamířit rovnou na trh, kde v tu chvíli nakupovalo značné množství lidí. Pásu s výbušninami, který měla na sobě jedna z dívek si nevšiml. Potom došlo k explozi, při které obě zemřely.

K odpovědnosti se prozatím nepřihlásila, žádná skupina, ale BBC jej připisuje teroristům z Boko Haram. Nebylo by to poprvé, kdy na Maiduguri na severovýchodě Nigérie zaútočili. Jejich terčem je město od roku 2013.

Koncem minulého zaútočily sebevražedné atentátnice na trh v Madagali. Útok si vyžádal životy 45 lidí a dalších několik desítek zraněných. Úřady z něj obvinily islamisty z Boko Haram.

Sunnitští fundamentalisté z Boko Haram terorizují už sedm let severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států, kde všude chtějí vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Konflikt si již vyžádal na 20 000 obětí a 2,6 milionu lidí kvůli němu uteklo ze svých domovů.

Čtěte také: Amnesty International: Nigerijští vojáci zabili nejméně 150 demonstrantů

Sekta Boho Haram propustila 21 školaček. Dalších 200 se pohřešuje

,