Hlavní archivář zpochybnil legendární ruské hrdiny. A skončil
‚Panfilovci jsou falzifikát‘
Příběhem o generálovi Panfilovovi a jeho 28 věrných, kteří se neohroženě postavili nacistickým tankům a padli do posledního muže, žije ruská veřejnost dodnes. Jeho zpochybnění stálo nedávno místo dlouholetého šéfa státního archivu Sergeje Mironěnka. Ten označil legendární obranu Panfilovců za falzifikát a poštval tím proti sobě ministra kultury Vladimira Medinského. Informovala o tom rozhlasová stanice Svobodná Evropa (RFE/RL).
Sergej Mironěnko odešel z postu ředitele ruského státního archivu po 24 letech. Svobodné Evropě řekl, že se jednalo o „kolektivní rozhodnutí“ a konflikt s ministrem kultury „nebyl rozhodující“. Nicméně RFE/RL se od jeho spolupracovníka naopak dozvěděla, že právě neshody s ruskými úřady ho nakonec přiměly k rozhodnutí. S kolegy v archivu podle něj vycházel Mironěnko dobře.
Bývalý ředitel státního archivu se zabýval především výzkumem a zaměřil se na Panfilovce. Název označuje jednotku 28 vojáků, které velel generál Ivan Panfilov. V nadcházející zimě na přelomu let 1941 a 1942 se postavili německé převaze. Údajně zlikvidovali osmnáct nepřátelských tanků a desítky nacistických vojáků. Za obranu Moskvy měli všichni položit život.
Jenomže Mironěnko zjistil, že je příběh nejen přibarvený, ale jedná se podle něj o „záměrný falzifikát“. Několik vojáků totiž bylo po válce objeveno živých, z jednoho z nich se dokonce stal kolaborant. Činy gardistů zveličil podle bývalého šéfa archivu novinář, který si říkal Korotejev, a staly se součástí ruské propagandy.
Svá zjištění Mironěnko v loňském červenci zveřejnil a uvedl příběh na pravou míru. Odvolával se na korespondenci vysokých sovětských úředníků z roku 1948. Přestože se už v minulosti objevily pochybnosti o jeho pravdivosti, informace byly léta udržovány v tajnosti. Mironěnko tím proto rozlítil ministra kultury Vladimira Medinského.
Medinský tehdejšímu řediteli státního archivu doporučil, aby si raději všímal své práce a hodnocení historických dokumentů nechal na jiných. Zachoval se podle něj jako nějaký novinář nebo spisovatel. „Jestli chce změnit profesi, pochopíme to,“ řekl tehdy Medinský.
Příběhu o statečných vojácích, které velel generál Panfilov, se dostalo u ruské veřejnosti mimořádného zájmu a gardisté získali punc národních hrdinů. Sám Panfilov dostal posmrtně titul Hrdina Sovětského svazu. Po gardistech jsou v Rusku pojmenovány ulice a letos ruská kina uvedou film s názvem 28 Panfilovců, který podpořilo ruské ministerstvo kultury 30 miliony rublů (10,5 milionu Kč).