Zemanův let s miliardáři kritizuje už i Sobotka

Návrat z Číny

Zemanův let s miliardáři kritizuje už i SobotkaNOVÉ
Bohuslav Sobotka Foto: FOTO: JAN ZATORSKY
1
Domov

Návrat prezidenta Miloše Zemana z Číny letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za politickou chybu.

Sobotka dnes Radiožurnálu řekl, že Zeman tak zbytečně poškodil jinak dobrý obrázek o své návštěvě Číny. Hrad odůvodnil Zemanův let soukromým letadlem úsporou času a prezident se tak mohl účastnit v úterý jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října. "Prezident, vrcholný státník, by měl dbát na prestiž svého úřadu a na zahraniční cesty by měl cestovat vládním letadlem. A také by se z nich měl vládním letadlem vracet," řekl Sobotka.

Čtěte také: 'Zeman by za let s PPF musel jinde odstoupit,' míní šéf TOP 09

Zeman cestou v soukromém letadle ušetřil dvě hodiny času, na rozdíl od vládního speciálu totiž letělo bez mezipřistání. Podle mluvčího PPF Radka Stavěla prezident využil volné kapacity v jednorázově pronajatém letadle, určeném k přepravě zástupců PPF a J&T, kteří se zúčastnili podnikatelského doprovodu prezidenta.

Majitel PPF, miliardář Petr Kellner, se Zemanem navštívil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, J&T zase během návštěvy uzavřela smlouvu s čínskou firmou CEFC.

Čtěte také: Uspořil se čas, hájí Hrad cestu Zemana letadlem PPF a J&T

Prezidenta za jeho let kritizovali především opoziční politici. Například šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg je přesvědčený, že by za podobný prohřešek musel prezident v jiné evropské zemi musel odstoupit. "Odůvodnění, že se večeře v Číně protáhla, je pro mě liché. Každý hostitel pochopí, když mu host řekne: máme státní svátek, musím nejpozději v tu a tu hodinu odletět, to není nezdvořilé. Každý pochopí, že hlava státu musí být včas na státní svátek. Ale nechat se pozvat těmi, jejichž zájmy v Číně propagoval - a já jsem pro aby podporoval český export - to zanechává značnou pachuť,“ řekl Schwarzenberg.

Podle politologů není ale obvyklé, aby hlavy států cestovaly soukromým letadlem, problematické by totiž mohlo být především zajištění jejich bezpečnosti. 

Čtěte také: Jindro, miliardáři mají šunku od kosti, poletím s nimi