'Zeman by za let s PPF musel jinde odstoupit,' míní šéf TOP 09

Schwarzenberg kritizuje Zemana

'Zeman by za let s PPF musel jinde odstoupit,' míní šéf TOP 09 1
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman by v jiné evropské zemi musel odstoupit za to, že k letu ze státní návštěvy Číny využil letoun pronajatý skupinou PPF. Je o tom přesvědčený šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Řekněme, že v evropských státech, v jiných, by asi kvůli tomu hlava státu musela odstoupit,“ uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz. „Nechat se pozvat těmi, jejichž zájmy v Číně propagoval, zanechává značnou pachuť,“ dodal Schwarzenberg.

Předseda opoziční TOP 09 těmito slovy reagoval na skutečnost, že prezident Zeman se vrátil z Číny soukromým letadlem pronajatým finanční skupinou PPF. Hrad přitom volbu odůvodnil tím, že se hlava státu potřebovala vrátit včas na oslavy státního svátku, zatímco ve vládním letounu by ji zdrželo mezipřistání.

„Ten vládní airbus musí přistát. Já s ním cestoval svého času do Japonska, takže vím, že na to, aby letěl bez mezipřistání, nestačí. Odůvodnění, že se večeře v Číně protáhla, je pro mě liché. Každý hostitel pochopí, když mu host řekne: máme státní svátek, musím nejpozději v tu a tu hodinu odletět, to není nezdvořilé. Každý pochopí, že hlava státu musí být včas na státní svátek. Ale nechat se pozvat těmi, jejichž zájmy v Číně propagoval - a já jsem pro aby podporoval český export - to zanechává značnou pachuť,“ řekl Schwarzenberg.

Čtěte také: Kalousek k Zemanovi: Koho jsme si zvolili, toho máme

Uspořil se čas, hájí Hrad cestu Zemana letadlem PPF a J&T