Proč je Slovensko chudší a dražší než Česko
Celkem přirozeně očekáváme, že bohatší země bude zároveň dražší. Nové evropské statistiky z Eurostatu, srovnávající ceny zboží a služeb v jednotlivých zemích ale ukazují, že tak jednoduché to ani náhodou není. Nejdráž z celé Evropské unie je ve Skandinávii. Vede Dánsko, kde ceny dosahují 138 procent průměru EU. Následuje Švédsko se 125 a Finsko se 123 procenty. Za nimi pak Británie se 122 procenty. Srovnává se v paritě kupní síly, to znamená, že statistiky berou v úvahu výši příjmů v dané zemi. Stejně tak se srovnává HDP na hlavu, které odráží to, co jsou jednotlivé státy schopné vydělat.
Nejbohatší z celé unie je s přehledem Lucembursko s 263 procenty průměru unie. Ceny tam ale dosahují jen 120 procent. Dánsko má v bohatství na hlavu 124 procent průměru unie, stejně jako Švédsko. To je jednou z mála zemí, které má ceny a bohatství v rovnováze. Finsko už má v HDP hlavu jen má 110 procent a Británie 108 procent. Zjednodušeně se dá říct, že země, které mají úroveň cen vyšší než bohatství, jsou předražené. To platí pro Kodaň, Londýn nebo Helsinky.
Velmi zajímavé je srovnání ve střední a východní Evropě. My jsme se loni poprvé stali nejbohatší zemí tohoto regionu. Máme v HDP na hlavu 84 procent průměru unie. Do té doby před námi bývali Slovinci, kteří teď o procento zaostávají. Slováci mají 76 procent.
Když se ale díváme na ceny, Česko je na 64 procentech průměru EU a chudší Slovensko na 69 procentech. Levnější je u nás úplně všechno od jídla, přes elektřinu po většinu spotřebního zboží.
Ve střední Evropě je ze srovnání vidět zajímavý fenomén. Země, které platí eurem jsou dražší, přestože jsou chudší. V Estonsku jsou ceny na 79 procentech, v Lotyšsku na 72 procentech. V bohatství na hlavu dosahují 73 a 74 procent EU. Slovinci mají ceny na 83 procentech průměru EU. Stejně jako Švédové jsou tedy v bohatství a cenách v rovnováze.
V Maďarsku se ceny zboží a služeb pohybují na 56 a v Polsku na 57 procentech. V bohatství na hlavu ale Budapešť i Varšava dosahují 68 procent průměru unie. O cenách samozřejmě rozhoduje mnoho různých vlivů od síly konkurence po výšku DPH a spotřebních daní. Středoevropská vazba drahoty na euro je ale pozoruhodná.