VIDEO: „Včera jsem se vrátil z Ruska, čest práci soudruzi a soudružky.“ Ficův europoslanec k 17. listopadu
EUROPOSLANEC BLAHA
Pozdravem „Čest práci, soudružky a soudruzi“ zahájil svůj projev na sněmu slovenské stran SMĚR její europoslanec Luboš Blaha. Ten dlouhodobě kritizuje pomoc Ukrajině a volá po míru s Ruskem, protože konflikt považuje za zástupný konflikt Západu a Ruska. Sněm se konal v neděli 17. listopadu při příležitosti 25. výročí strany. Blaha také neopomenul připomenout, že se v sobotu vrátil z Ruska, kde se účastnil akce na podporu BRICS a spolupráce s Evropou.
„Doufám, že není zakázané vás 17. listopadu pozdravit typickým levicovým pozdravem čest práci, soudružky a soudruzi,“ uvedl Blaha se zaťatou pěstí a od delegátů se mu dostalo bouřlivého potlesku. Blaha pak v jisté parafrázi na prvního československého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda pokračoval: „Přátelé teprve včera jsem se vrátil z Ruské federace, kde jsme s ruskými přáteli mluvili o míru. A to je naše klíčové téma, stejně jako je naše klíčové téma vzdávat hold všem našim osvoboditelům ze Sovětského svazu, kteří nás osvobodili od západního fašismu. A já jsem do Ruska jel, abych poděkoval jménem nás všech za to, že nás osvobodili od fašismu,“ uvedl Blaha.
Blaha Rusko podporuje dlouhodobě. V říjnu navštívil Moskvu, v minulých dnech byl v Soči. Tam podle svých slov na setkání zástupců BRICS a Evropy mluvil o nutnosti míru na Ukrajině a mocenské rovnováze. „Východní mocnosti dobře vědí, že Západ vůči nim může aplikovat sankce, kdykoli si to západní mocnosti usmyslí. Tato mocenská nerovnováha musí skončit. Uvědomme si, že ne Rusko, ale Západ je stále víc izolovanější,“ uvedl na akci Blaha.
Ten dlouhodobě připomíná, že Slovensko vděčí za osvobození od fašismu Sovětskému svazu, potažmo Rusku. Naposledy, takto poděkoval Rusku v říjnu. „Fašismus a válka přichází ze Západu, svoboda a mír přichází z Východu,“ uvedl tehdy Blaha. Ten sám sebe označuje za „vyhraněného levičáka“. V minulosti vydal knihy o marxismu nebo se obdivně vyjadřoval o Che Guevarovi či Hugo Chávezovi. Jeho pozdrav zazněl na nedělním sjezdu Směru 17. listopadu při příležitosti 25. výročí založení strany.
Předseda strany Robert Fico v minulosti uvedl, že 17. listopad, který se na Slovensku stal státním svátkem až v roce 2001, neoslavuje, protože nezaznamenal nějaký zásadní přelom ve svém životě.
ČTĚTE VÍCE: „Do Moskvy za krásou“
Naopak slovenský prezident Peter Pellegrini, který po vraždě Jána Kuciaka založil stranu Hlas, kritizoval v neděli vládu, že si výročí Sametové revoluce (na Slovensku Něžné revoluce) výrazněji nepřipomíná. „Hlavním rysem listopadu 1989 nebylo nenávistné volání po pomstě, ale pozitivní emoce vzájemného porozumění, solidarity a respektu. Klíčem k našemu úspěchu jako národa je, abychom se k těmto hodnotám dokázali vrátit a nevzpomínali na ně jen jako na symbol listopadu 1989,“ uvedl Pellegrini v projevu u památníku Brána svobody na okraji Bratislavy.