1 EXKLUZIVNĚ

Vietnamci ovládli český trh s pervitinem, zákon mlčení končí

EXKLUZIVNĚ

Server ECHO24.cz získal údaje z dosud nezveřejněné výroční zprávy Národní protidrogové centrály.  Z nich vyplývá, že vietnamská komunita v Česku již zcela ovládla trh s pervitinem. Zatímco v roce 2007 Vietnamci vyráběli pouze pět procent této drogy, loni jí „uvařili“ zhruba tři čtvrtiny celkového množství. Jedná se o 72 procent pervitinu ve výrobnách střední velikosti a dokonce o 85 procent ve velkých průmyslových varnách.

„Ano, ta čísla odpovídají. Jde o náš odhad, ovšem vycházející z množství zajištěného pervitinu, “ potvrdil ředitel Národní protidrogové centrály Policie ČR Jakub Frydrych. Většina loni v Česku vyrobeného pervitinu mířila na export do Německa a pochází z vietnamských velkovýroben. Policie v minulém roce odhalila osm velkých varen ovládaných Vietnamci a tři provozované Čechy.

Orientace na průmyslovou produkci smrtelně nebezpečné drogy je otázkou teprve zhruba posledních málo let, kdy se nelegálního byznysu chopily právě vietnamské gangy. Jejich podíl na trhu stoupl mezi lety 2012 a 2013 asi o patnáct procent. Podle Frydrycha z protidrogové centrály nový trend souvisí s tím, že po droze zvané v Německu „crystal“ se zvýšila poptávka právě u našich západních sousedů. Například v Sasku se během krátké doby zvedla spotřeba pervitinu asi o 60 procent.

Novinkou oproti minulým letům je ale aktivita samotných Vietnamců, kteří na kriminální činnost svých krajanů upozorňují. „Skončila omerta, zákon mlčení, s tím narkomafie nepočítala,“ říká předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Českého vězení se nebojí

Plukovník Frydrych potvrzuje, že čeští Vietnamci v minulosti opakovaně žádali policii, aby zřídila telefonní linku či e-mailovou adresu, kde by mohli oznamovat činy související s drogovou kriminalitou v jejich komunitě. Takový kanál pro anonymní udání policie zřídila zhruba před rokem. „Přišlo přes sto oznámení,“ říká Frydrych. Na základě těchto udání a informací, k nimž vyšetřovatelé přišli jiným způsobem, vede policie od loňska osm trestních řízení. Jednu z největších vietnamských pervitinových varen objevili policisté minulý týden v Sadově u Karlových Varů.

„Jsme ale obezřetní, některá udání mohou být součástí konkurenčního boje  mezi jejich ekonomickými elitami,“ dodává Frydrych. Podle Wintera se někteří Vietnamci už nebojí proti drogovým kriminálníkům vystoupit veřejně. „Na podzim při přednášce ve Vyšším Brodě vstala těhotná vietnamská paní a přede všemi řekla, v kterém stánku na tamním tržišti prodávají pervitin,“ vypráví Winter.

Podle policie by účinnou zbraní proti drogové kriminalitě byla možnost vydávat odsouzené Vietnamce k výkonu trestu do jejich vlasti. „Téměř všechny evropské země s významnou vietnamskou diasporou tuto dohodu s vietnamskou vládou mají, my to už delší dobu prosazujeme,“ upozorňuje Frydrych. Podle něj totiž pro vietnamské zločince není vidina, že si trest odpykají v českém vězení, dostatečně odstrašující.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.