Odtajněné dopisy Charlese. Lobboval u vlády i za své projekty

Dopisy černého pavouka

Odtajněné dopisy Charlese. Lobboval u vlády i za své projektyNOVÉ 1
Svět
Tomáš Pergler
Sdílet:

Výměna armádních vrtulníků v Iráku, hromadný odstřel jezevců, peníze na zachování stoletých chat britských polárníků, nebo žádost o větší pozornost pro rekonstrukci zchátralé nemocnice, na níž pracovala jeho nadace. To je výběr z témat, o kterých psal princ Charles premiérovi Tonymu Blairovi a dalším členům vlády v letech 2004 až 2005. Dopisy si mohou Britové přečíst díky deníku The Guardian, který zvítězil ve vleklém sporu o zveřejnění korespondence následníka trůnu.

Dopisy poskytují překvapivý obrázek Charlese jako mentora, který se snaží ovlivňovat konkrétní kroky vlády. V některých případech prokazatelně sledoval svůj vlastní zájem. Šestašedesátiletý princ z Walesu tím vybočil z tradičního obrazu monarchy, který nezasahuje do výkonu exekutivy a soustředí se na předepsanou reprezentativní funkci. Tím se odlišil i od své matky, královny Alžběty II., jež se drží od politiky stranou.

Princ i vláda se zveřejnění korespondence sveřepě bránili, novináři z Guardianu ale nakonec vyhráli u nejvyššího soudu. Staronový ministerský předseda David Cameron už dříve vyjádřil nad verdiktem soudu politování. V podobném duchu reagovala také Charlesova tisková služba: „Zveřejnění soukromých dopisů může pouze bránit jeho snaze o vyjádření obav a návrhů, které překládal v souvislosti se svými cestami a schůzkami.“

Pro odpůrce monarchie je naopak odtajnění dopisů vodou na mlýn. „Tyto dopisy jsou jen malým náznakem rozsáhlého lobbingu, který tu léta existuje. Nyní je třeba zveřejnit všechno a zhodnotit jeho vliv na politiku vlády,“ prohlásil šéf iniciativy Republika Graham Smith.

V listech, kterým se díky princovu škrabopisu přezdívá dopisy černého pavouka, se Charles vyjadřuje k velmi specifickým záležitostem. Například v říjnu 2004 psal tehdejšímu ministrovi životního prostředí, aby měl na paměti ilegální lov ryby ledovky patagonské, známé také jako chilský okoun. V březnu 2005 nabádal státní tajemnici na ministerstvu kultury, aby zajistila finance na obnovu chat v Antarktidě, které používali Britští polárníci na začátku 20. století.

V tomtéž roce si princ vyměnil s premiérem Blairem několik dopisů, v nichž detailně rozebíral problémy v zemědělství a přimlouval se za hromadný odstřel jezevců, považovaných za přenašeče tuberkulózy mezi hovězí dobytek. Labouristická vláda se k princovým požadavkům stavěla vstřícně, někteří ministři byli v reakcích až nadmíru uctiví. Charles také uměl dosáhnout svého. Například když lobboval proti legislativě Evropské unie, která omezovala prodej rostlinných léčivých přípravků, odpověděl mu premiér Blair, že oddálí zavedení nových pravidel do roku 2011.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit