Trump navrhl velvyslance do Prahy – podnikatele Stephena Kinga

Stephen King velvyslancem USA v ČR

Trump navrhl velvyslance do Prahy – podnikatele Stephena KingaNOVÉ
Stephen King Foto:

Foto: kancelář Stephena Kinga

2
Domov

Echo24

Jako nového amerického velvyslance v Česku navrhl Bílý dům podnikatele z Wisconsinu Stephena (Steva) Kinga. Spolu s dalšími jmény nominovaných na velvyslanecké posty v jiných zemích to v pondělí oznámil Bílý dům. Nominace ještě musí potvrdit americký Senát, informovala v noci na dnešek agentura AP.

O jménu nového velvyslance v ČR se začalo spekulovat v médiích loni v listopadu poté, co byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump. Výměny politicky jmenovaných velvyslanců jsou po změně administrativy v USA podle politologů obvyklé.

Předchozím velvyslancem v Česku byl od září 2014 Andrew Schapiro, jehož jmenoval bývalý americký prezident Barack Obama. Schapiro už dnes nominaci Kinga komentoval na twitteru: „Gratulace a vše nejlepší Stephenovi Kingovi, nominovanému na velvyslance USA v ČR. Není lepší zaměstnání než reprezentovat USA v Praze.“

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po vítězství Trumpa ve volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína. To velmi přivítal český prezident Miloš Zeman, který tehdy uvedl, že lepší velvyslankyni by Spojené státy do Česka poslat nemohly. Trumpova první manželka ale nakonec podle Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Stephen King, který používá ve svém životopise jméno Steve King, v současnosti působí jako výkonný ředitel centra pro profesionální rozvoj na obchodní škole při univerzitě v Madisonu (stát Wisconsin). Předtím působil například ve firmách Baxter International či Hewitt Associates. King vystudoval ekonomii na univerzitách v Madisonu a v Iowě.

Letos v květnu se v některých českých médiích objevila mylná informace, že novým americkým velvyslancem v ČR se má stát kongresman z Iowy Steve King. Ten ale záhy popřel, že by s americkým ministerstvem zahraničí jednal o diplomatickém postu v Praze.

Čtěte také: Velvyslancem USA v Česku bude Steve King