'Bratrstvo' podpořilo Kleslovou. ODS řeší neposlušnou buňku

Podpora rozvědčice na Praze 10

'Bratrstvo' podpořilo Kleslovou. ODS řeší neposlušnou buňkuNOVÉ
Milan Richter (vlevo) a Tomáš Hrdlička přicházejí 13. prosince 2010 na zahájení regionálního sněmu ODS v pražském TOP hotelu. Foto: Foto: ČTK
2
Domov

Filip Nachtmann

Jako skandál, který nemůže zůstat bez odezvy, hodnotí lidé z pražské ODS rozhodnutí své oblastní buňky na Praze 10 podporovat novou koalici v čele s Radmilou Kleslovou z hnutí ANO. Situací se má již brzy zabývat regionální ODS a podle informací deníku ECHO24.cz může dojít i na zrušení oblastního sdružení, které je historicky provázané s kmotrem Tomášem Hrdličkou.

Jako skutečný matador působil před týdnem na ustavujícím zastupitelstvu Prahy 10 šéf zastupitelů ODS a bývalý starosta městské části Milan Richter. Rozdával úsměvy na všechny strany, radil kolegům z jiných stran, o čem se hlasuje, a nic nenasvědčovalo tomu, že místo ve vedení radnice sedí mezi opozičními zastupiteli. Staronovou koalici tu složilo hnutí ANO, ČSSD, zelení a nezávislí bývalého starosty Bohumila Zoufalíka. Protože ale mají menšinu, museli se svými hlasy přispěchat i zastupitelé ODS a KSČM. Mimo zůstala TOP 09 a koalice Vlasta.

Richterovi podpora bývalé rozvědčice Kleslové ani spolupráce s komunisty nijak nevadí. „My jsme jako ODS podpořili vznik této koalice z jednoho prostého důvodu. Aby měla městská část své vedení. A také jsme si prosadili programové priority ODS, které jsou nezbytné pro občany. Například privatizace,“ vysvětloval po hlasování deníku ECHO24.cz s tím, že jinou možnost ODS na Praze 10 neměla.

Je to skandál a překročení limitů, zní z ODS

Jenže dohoda o spolupráci se vůbec nelíbí jeho pražským kolegům. Ti proto začali mluvit o tom, že se postup spolustraníků na desítce musí začít řešit.

Domnívám se, že jsou některé limity, přes které není možné jít. Například vytvářet koalice s lidmi, kteří mají minulost, jakou mají,“ říká exprimátor Svoboda.

„Praha 10, to je dlouhodobý problém. Ten ale Milan Richter, který nejdříve přepustil místo Zoufalíkovi a poté Kleslové, nevidí. Tam je to jedno bratrstvo, kterému vůbec nezáleží na tom, v jakých je kdo politických stranách. Jde mu jenom o to, aby se na té radnici udrželo. Že u toho asistuje ODS, to pokládám za skandál,“ reagoval pražský poslanec Marek Benda. Podle něj je tristní, že jsou do dohody o nové koalici zapojeni i komunisté.

„Budeme o tom jednat, protože je to problém. A já říkám stále totéž. Domnívám se, že jsou některé limity, přes které není možné jít. Například vytvářet koalice s lidmi, kteří mají minulost, jakou mají,“ přidává se exprimátor Bohuslav Svoboda, který vedl pražskou ODS do podzimních voleb.

Podle něj se kolem 10. prosince sejde pražská organizace, aby jednání kolegů na Praze 10 řešila. A řešení by to mohlo být poměrně razantní. Mluví se totiž o tom, že by se oblastní sdružení desáté městské části mohlo nakonec zrušit. I když tuto možnost nechce přímo nikdo potvrdit, žádný z oslovených ji zároveň nevylučuje.

Fiala: Nezůstane to bez odezvy

„O tom, jak budeme postupovat, je teď předčasné mluvit. Nejdřív se musíme sejít a vše projednat. Těch možností je ale samozřejmě spousta. Mně se dění na Praze 10 příliš nelíbí, ale chci s těmi lidmi mluvit,“ říká šéf pražské ODS Filip Humplík.

Předseda ODS Petr Fiala je zatím zdrženlivý. Chování občanských demokratů na Praze 10 prý nezůstane bez odezvy, celou věc chce ale komentovat teprve poté, kdy dostane přesné informace od vedení pražské buňky.

Nebylo by to poprvé, kdy by ODS rušila neposlušné sdružení. Začátkem loňského roku zrušila kvůli údajně nedůvěryhodným lidem a netransparentnímu náboru nových členů místní zrušení Praha 4, Praha-západ a Praha 12.

Více čtěte: Kleslová, Zoufalík... na změnu zapomeňte. Tady je Hrdličkovo