Kleslová, Zoufalík... na změnu zapomeňte. Tady je Hrdličkovo

PRAHA 10

Kleslová, Zoufalík... na změnu zapomeňte. Tady je HrdličkovoAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Bývalá rozvědčice Radmila Kleslová (ANO) se ve čtvrtek odpoledne stala novou starostkou Prahy 10. Hnutí ANO bude mít v devítičlenné radě většinu. Do vedení městské části se dostali ještě sociální demokraté, zelení a nezávislí bývalého starosty Bohumila Zoufalíka.  Ke zvolení Kleslové svými hlasy pomohli i zastupitelé KSČM a ODS. Praha 10 se tak změny nedočká.

Pouhé dva dny před ustavujícím zastupitelstvem se Radmila Kleslová rozhodla zbořit uzavřené dohody. Pár hodin před podpisem koaliční smlouvy vycouvala z jednání s TOP 09 a koalicí Vlasta. ANO si prý přeje větší zastoupení v radě. Obrat se Kleslové vyplatil, ANO ve čtvrtek zcela převzalo vládu nad Prahou 10, když má většinu v radě a Kleslovou ve funkci starostky.

„Budu starostkou všech, nejen těch, co mě volili. Mám za to, že pro blaho občanů bychom měli pracovat všichni. Jak koalice, tak opozice. Doufám tedy, že místo šarvátek a osobního napadání na radnici se budeme věnovat hlavně občanům. Chceme transparentní, efektivní a šetrnou radnici,“ děkovala po zvolení Kleslová za smíchu zhruba dvacítky nespokojených občanů Prahy 10, kteří na jednání zastupitelstva dorazili.

Kdo je Radmila Kleslová? Babišova rozvědčice Kleslová, číslo průkazu 240361

Ti nesli nelibě i jména dalších radních, hlavně bývalého starosty Bohumila Zoufalíka, který bývá spojován s kmotrem a bývalým členem ODS Tomášem Hrdličkou.

V radě kromě Kleslové a Zoufalíka usednou také Petr David, Dagmar Lešenarová, Jaroslav Štěpánek a Pavel Plesník (všichni ANO), Vladimír Novák a Jiřina Vondráková (oba ČSSD), Ivana Cabrnochová za Stranu zelených.

ANO dohlídne na rozpočet i investice

Hnutí ANO bude mít v radě pod palcem i klíčové oblasti. Sama Kleslová má na starost finance, rozpočet, audit, bezpečnost nebo zahraniční vztahy, ANO dohlédne také na správu a prodej majetku, privatizace, obchodní společnosti a investice nebo sociální politiku.

Zoufalík se bude starat o na Praze 10 velmi diskutovanou oblast územního rozvoje, ale také problematiku loterií nebo granty.

V radě nakonec neusedne nikdo z ODS, hlasy občanských demokratů si ale koalice pojistila posty šéfů dvou výborů. Ze tří zastupitelů ODS se tak našla funkce hned pro dva, stranou zůstal pouze bývalý starosta, šéf zastupitelů ODS a další člověk spojovaný s Hrdličkou Milan Richter. Je velmi pravděpodobné, že šlo ale pouze o další dohodu, aby nebyl tolik na očích.

„O tom nic nevím. My jsme se rozhodli koalici podpořit, aby měla Praha 10 vedení a také proto, že se nám podařilo prosadit naše programové priority, například v oblasti privatizace. TOP 09 nám šanci na utvoření pravicového společenství nedala. Není to ale tak, že bychom byli v koalici, máme pouze dohodu o spolupráci,“ řekl Richter deníku ECHO24.cz.

Na Praze 10 se tak ani po volbách nic nezmění. Koalici před čtyřmi lety vytvořila ODS a ČSSD (z níž před časem přešla Kleslová do ANO), Desítka pro domácí a Strana zelených.

„Po volbách jsme vedli koaliční jednání tak, aby se na Praze 10 podařilo postavit silnou koalici, která by dokázala prosadit razantní změny a zároveň začala s občany komunikovat. Nakonec ale u ostatních stran zvítězila neochota jakékoli změny provést. Na radnici Prahy 10 tak zůstane blok zažité koalice, a to díky podpoře, kterou dostal od hnutí ANO 2011,“ zhodnotil zvolení nové rady Radek Lojda z TOP 09.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov