Televizní série se záhadným ministrem Gelnarem. Až příliš připomíná Langera
Langer jako inspirace
Kauzami kolem exministra a někdejšího dlouholetého poslance za ODS Ivana Langera se nechali inspirovat tvůrci minisérie Modré stíny, kterou aktuálně vysílá Česká televize. Kriminální seriál režiséra Viktora Tauše z prostředí Olomouce poukazuje na propojení podsvětí s nejvyššími patry politiky, a to v podobě fiktivní postavy ministra vnitra Romana Gelnara. Jeho jméno je přitom průhlednou přesmyčkou právě Langera.
Čistírna policejních uniforem, milionové státní dotace na stavbu sportovního areálu, nadstandardní plat koncipienta či možné napojení vrcholových politiků na podsvětí. Seriálová postava ministra vnitra Romana Gelnara v lecčem odkazuje na politickou kariéru Ivana Langera. Tvůrci seriálu si však stojí za tím, že se jedná o fikci.
„Vše, co se odehrává v Modrých stínech, všechny postavy a události jsou uměleckou fikcí, která reflektuje to, co se děje ve společnosti jako takové,“ uvedl deníku ECHO24.cz kreativní producent Modrých stínů Jan Štern. „Pokud tam někdo najde spojitost s něčím nebo někým konkrétním, pak je to jenom důsledek toho, že se v naší společnosti děly podobné věci,“ dodal Štern ve společném vyjádření tvůrců.
Ostatní tvůrci minisérie včetně režiséra Viktora Tauše nebo scénáristy Petra Jarchovského se k dotazům serveru odmítli vyjádřit. Stejně tak autor předlohy, spisovatel a olomoucký pedagog Michal Sýkora, který je známý tím, že ve svých knihách nešetří společenskou kritikou.
Samotnému Ivanu Langerovi prý to, že se tvůrci seriálu, resp. autor předlohy Sýkora, nechali inspirovat částečně jeho politickou kariérou, zásadně nevadí. „Kdo má to ‚štěstí‘ prožít dva životy v jednom: virtuální a reálný? Oč virtuálnější je ten virtuální, o to reálnější je ten reálný!“ uvedl deníku ECHO24.cz Ivan Langer.
Zaražen byl však tím, že se postava ministra Gelnara v seriálu spojuje s vraždami. „Ani v té nejvirtuálnější podobě virtuálního života by mne nenapadlo, že mě někdo bude s něčím takovým spojovat! Zdá se ale, že dnes je možné vše. Otázka, kterou si kladu, zní: co je statečný a moudrý postoj? Zda nad tím mávnout rukou, nebo se bránit. PS: Try walking in my shoes!“ dodal bývalý člen vláda Mirka Topolánka.
Kontroverzní kauzy kolem Langera
Langer je za svou politickou kariéru spojován hned s několika kontroverzními kauzami. V roce 2008 přikleplo ministerstvo vnitra pod jeho vedením bez výběrového řízení zakázku prádelně Dočista na čištění policejních uniforem, v jejímž vedení seděl jeho známý Tomáš Paclík.
Langer za svého působení ve vrcholové politice také vylobboval 11 milionů korun ze státní kasy na stavbu golfového hřiště a tenisových kurtů v obci Véska (Dolany) na Olomoucku, kde si jeho matka v roce 2002 pořídila dům. V roce 2012 se pak stal jednatelem společnosti Resort Véska, která vlastnila pozemky v okolí sportovního areálu.
Nechvalně se proslavil i v souvislosti s vyšetřováním někdejšího šéfa českého podsvětí Františka Mrázka a spisem Krakatice. Langer měl lobbovat za lidi kolem zavražděného podnikatele, ti ho v policejních odposleších označovali jako „Íčko“. Ohlas vzbudilo také jeho angažmá v pražské advokátní kanceláři v době, kdy byl místopředsedou Poslanecké sněmovny. Měsíčně si přivydělal přes 80 tisíc.
Langer, který se v současnosti živí jako advokát, je dlouhodobým obchodních partnerem vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Loni na podzim byli oba muži zadrženi v souvislosti s korupční kauzou Vidkun. Langer byl po několika hodinovém výslechu propuštěn, Kyselý skončil ve vazbě, ze které byl propuštěn v polovině ledna.
Děj seriálu Modré stíny se odehrává v prostředí olomoucké univerzity. Čtveřice kriminalistů v čele s herci Klárou Melíškovou, Stanislavem Majerem, Miroslavem Krobotem a Terezou Voříškovou vyšetřuje vraždu vysokoškolského pedagoga. Ten upozorňoval na podivné machinace a financování rekonstrukce historické univerzitní budovy, kterou měl na starosti kvestor univerzity, blízký přítel ministra vnitra Gelnara. Záhy dojde k další vraždě, tentokrát televizního reportéra.