Podřezání 10letého chlapce bylo ‚chybou jednotlivce‘, omlouvají se povstalci

Podřezání 10letého chlapce bylo ‚chybou jednotlivce‘, omlouvají se povstalciAKTUALIZOVÁNO
Na internetu koluje video s vraždou chlapce v Sýrii. Foto: Reprofoto: Twitter/LeJuan James
Svět

OTŘESNÝ INCIDENT V SÝRII

vb Echo24

Skupina syrských rebelů, která uřezala hlavu palestinskému chlapci, se za svůj čin omluvila a vysvětlila ho jako „chybu jednotlivce“. Povstalci chlapce popravili kvůli podezření z napojení na vládní jednotky prezidenta Asada.

Děsivé video, kde syrský povstalec za výkřiků Alláhu akbar (Bůh je veliký) uřeže hlavu desetiletého chlapce, se na internetu objevilo v úterý. Podle opoziční organizace Núr Zinkí, která popravu spáchala, zabitý chlapec bojoval v řadách Jeruzalémské brigády, která stojí na straně syrské vlády a operuje v oblasti syrského Aleppa. Později však stanice BBC uvedla, že se jednalo o obyčejného civilistu.

Skupina Núr Zinkí se nyní za popravu chlapce, kterému bylo podle některých zpráv teprve deset let, omluvila. Násilí podobného druhu odsoudila, připustila však, že „existují chyby jednotlivců, jež neodpovídají praxi skupiny ani její politice“. „Všichni, kdo se tohoto násilí dopustili, byli zadrženi a předáni soudnímu výboru k prošetření,“ sdělila skupina.

Podle provládní Jeruzalémské brigády byl chlapec zabit proto, že byl Palestinec a jako pomsta za ztráty oponentů Damašku na bojištích. Podle prvních zpráv bylo chlapci deset let, později různé tiskové agentury uvedly 11 i 12 let.

Opoziční skupina Núr Zinkí, která brutální vraždu spáchala, má přitom finanční podporu ze Spojených států a dalších evropských zemí. Podporují ji i některé státy Perského zálivu.

Mark Toner z tiskového odboru amerického ministerstva zahraničí nicméně v reakci na incident uvedl, že Spojené státy zváží další spolupráci s touto skupinou. „Budeme-li moci dokázat, že se to doopravdy stalo a že do toho byla zapojena tato skupina, přerušíme veškerou pomoc nebo jakoukoli další spolupráci s ní,“ sdělil.

Čtěte také: USA možná přestanou platit rebely, kteří uřízli hlavu 10letému chlapci

Desetiletému chlapci uřízli hlavu. Prý bojoval za Asada

Související články