Klaus: Byl bych šťastný, kdyby Le Penová a Hofer zvítězili
Preference bývalého prezidenta
„Byl bych šťastný, kdyby Marine Le Penová zvítězila,“ přiznal exprezident Václav Klaus vzhledem k jarním prezidentským volbám ve Francii. Podobně se vyjádřil i vůči rakouskému kandidátovi na prezidenta Norbertu Hoferovi. V rozhovoru pro Parlamentní listy také uvedl, že „dělá, co může“, aby uspěla německá pravicová populistická AfD příští rok ve volbách.
Právě 48letou Le Penovou považují francouzské průzkumy za favoritku tamního prvního kola jarních prezidentských voleb. „Ve Francii vidím velkou naději pro paní Le Pen, aby vyhrála první kolo prezidentských voleb, což už samo o sobě bude obrovský signál a změní to francouzskou společnost a svým způsobem i Evropu na dlouhou dobu dopředu,“ myslí si Klaus. „Mám obavu, že se proti ní nakonec ve druhém kole všechno spikne a nakonec bude poražena. Mám obavu, že se to tak stane, ale byl bych šťastný, kdybych se mýlil a Le Penová zvítězila,“ dodal.
Politologové už dříve upozornili, co všechno může značit pro Evropu triumf republikána Donalda Trumpa, který zvítězil nad Hillary Clintonovou v amerických prezidentských volbách. Jeho vítězství prý nahrává populistům a nacionalistům. Mezi ně řadí i rakouského prezidentského kandidáta Norberta Hofera, který po soudem neuznaném prvním kole voleb bude absolvovat konečnou volbu znovu.
„Vždy jsem radši mírný pesimista, abych nebyl pak nekonečně zklamán. Přál jsem si brexit, ale moc jsem v něj nevěřil. Dopadlo to dobře. Přál jsem si vítězství Trumpa, moc jsem v něj nevěřil. Dopadlo to dobře. Přeju si vítězství Hofera, v pátek s ním budu mluvit ve Vídni,“ řekl v rozhovoru Klaus.
„Ale ten establishment se vzpírá, brání se a kope kolem sebe a chová se jako boxer zahnaný do rohu. Establishment dává rány pod pás a používá všechny možné i nemožné prostředky,“ komentuje bývalý prezident.
Čtěte také: Klausova pirueta. Na jaře měl Trumpa za zoufalství, teď ho adoruje
Vedle Le Penové a Hofera vyjádřil Klaus znovu podporu i německé euroskeptické straně Alternativa pro Německo – AfD. „Kéž by uspěla. Dělám, co mohu, abych jim pomáhal. Ale pořád mám strach, že to je ještě málo pevně vybudovaná strana, že je to pořád stále hnutí,“ upozornil.
„Relativní vnitřní slabost je podle mě problém. A síla německého establishmentu je obrovská a při známé německé stádnosti hrozí, že to nedopadne dobře. Nicméně AfD je v parlamentech několika spolkových zemí a určitě se dostane i do spolkového parlamentu, a to je krokem kupředu,“ uvedl 75letý zakladatel ODS.
Klaus se vyjádřil i k radikální změně svého názoru na Trumpa, který nakonec dokázal uspět. Zatímco v březnu letošního roku Klaus označoval Trumpa za symbol naprostého zoufalství a beznaděje, po zvolení svérázného republikána naopak neskrýval nadšení s tím, že nevyhrál pouze Trump, ale také Institut Václava Klause.
„Stalo se to (změna názoru) v průběhu kampaně a v průběhu vývoje událostí. Ta beznaděj Republikánské strany se obnažovala více a více a Trump toho dovedně využíval a v tomto smyslu se začal jevit daleko nadějnějším, než to pro mě vypadalo na počátku,“ vysvětloval Klaus.
„Současně se více a více odkopávala Clintonová ve své totální prázdnotě a falši. Takže se to překlápělo časem ve prospěch Trumpa. A nejenom u mě, ale i u americké veřejnosti,“ popsal svou proměnu předchůdce prezidenta Miloše Zemana na Hradě s tím, že si Trumpovo vítězství přál, ale „vnitřní hlas v něm říkal, že to dopadne špatně“.