Zeman si zahrává s ohněm, když omlouvá Rusko

Zeman si zahrává s ohněm, když omlouvá Rusko
Politická aréna

Helena Langšádlová

Při anexi Krymu došlo k porušení mezinárodních dohod, ale návrat poloostrova pod kontrolu Ukrajiny, tak ten už je nemožný. Rusko je součástí euroamerické civilizace v boji proti mezinárodnímu islámskému terorismu. To si myslí prezident Miloš Zeman.

Jeho postoj je o to smutnější, že je hlavou státu, který si prošel něčím velice podobným. Při zabrání Sudet Němci také argumentovali tím, že na území žije většina německých obyvatel. Stejným způsobem argumentovalo Rusko po obsazení Krymu. Přijmout a jakkoliv omlouvat politiku Ruska ve vztahu k Ukrajině zůstává i po více jak dvou letech naprosto nepřijatelné.

Rusko se dopustilo porušení mezinárodního práva a tím dalo ostatním zemím jasný signál, že je vysokým rizikem, ať již přímou územní expanzí jako v oblasti Jižní Osetie, Abcházie, Podněstří a východní Ukrajiny či agresivními a destruktivními nástroji hybridní války, které uplatňuje, jak na území evropských zemí, tak ve Spojených státech.

Anexe Krymu je z hlediska mezinárodního práva o to nebezpečnější, že díky historickému vývoji na území Evropy bychom našli mnoho oblastí, kde lidé jedné národnosti žijí na území státu druhého. Zahrávání si se změnou jakýchkoliv hranic v Evropě je hra s ohněm.