Zeman: Rusko je součástí euroamerické civilizace, Krym už vrátit nelze

PREZIDENT ODPOVÍDAL ČTENÁŘŮM

Zeman: Rusko je součástí euroamerické civilizace, Krym už vrátit nelze
Miloš Zeman. Foto: Foto: shutterstock.com
Domov

vb Echo24

Ruská federace je součástí euroamerické civilizace, alespoň pokud jde o otázku boje proti islámskému terorismu, myslí si prezident Miloš Zeman. Při anexi Krymu sice podle něj došlo k porušení mezinárodního práva, návrat poloostrova pod kontrolu Ukrajiny je však už nyní nemožný. Prezident to uvedl, když odpovídal na otázky čtenářů serveru Parlamentnílisty.cz.

Jeden z čtenářů se Zemana zeptal, jestli myslí, že může dojít k válce mezi USA a Ruskem. „Nevěřím tomu, že vypukne ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy, a to jak před americkými volbami, tak po nich,“ odpověděl čtenáři Zeman. „Jak jinak víte, podporuji oteplení vztahů s Ruskem, a to jak z ekonomických, tak kulturních důvodů, protože Rusko je součástí euroamerické civilizace v boji proti mezinárodnímu islámskému terorismu,“ upřesnil svůj názor.

Ruska se týkala i další otázka, kde čtenář Zemanovi vyčetl, že v souvislosti se záborem Krymu z března 2014 používá termín „anexe“. „Anexe znamená porušení mezinárodních dohod a je nesporné, že byly porušeny dohody, které zajišťovaly územní integritu Ukrajiny,“ odvětil prezident Zeman. „Na druhé straně s vámi souhlasím, že Chruščov udělal neodpustitelnou hloupost a dnes už světoví politici uznávají, že Krym nelze vrátit zpátky Ukrajině,“ dodal.

Prezident ale při odpovídání na dotazy čtenářů Parlamentních listů zabrousil i na řadu dalších témat. Opřel se například do zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakuba Jandy: „Jsou lidé, s nimiž můžete diskutovat, a to s úctou, i když nesouhlasíte s jejich názory. Jsou lidé, kterými pohrdáte natolik, že o diskuzi s nimi nestojíte. Jakub Janda patří evidentně do druhé skupiny.“

Zeman se s Jandou dostal v minulosti několikrát do konfliktu. Think-tank Evropské hodnoty, jehož je Janda nedílnou součástí, například označil prezidenta za trojského koně Kremlu. Naproti tomu Zeman v rozhovoru pro Blesk připomněl Jandovo angažmá v pornografickém filmu pro gaye.

Čtěte také: ‚Zeman je trojským koněm Ruska,‘ tvrdí analýza. Ovčáček: Bezobsažné žvásty

Jedna čtenářka se zase prezidenta zeptala, jak se seznámil se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem. Čtenářku také zajímalo, jestli je mluvčí zadaný a jak tráví volný čas. „Jiří Ovčáček tráví krátké chvíle svého volna u své babičky, která ho nabíjí energií, a proto odvádí skvělou práci. Co se týče toho, jak jsem se s ním seznámil, na terase Lumbeho vily u sklenky dobrého červeného vína,“ řekl o Ovčáčkovi Zeman.

Čtěte také: Ovčáček trénuje na boj s ‚kavárnou‘ – jezdí na kole a chodí po horách

Kolik bere Ovčáček a kolik Mynář? Aktivista donutil Hrad k odpovědi