1 PREZIDENT ODPOVÍDAL ČTENÁŘŮM

Zeman: Rusko je součástí euroamerické civilizace, Krym už vrátit nelze

,

Témata: , , , , ,

Ruská federace je součástí euroamerické civilizace, alespoň pokud jde o otázku boje proti islámskému terorismu, myslí si prezident Miloš Zeman. Při anexi Krymu sice podle něj došlo k porušení mezinárodního práva, návrat poloostrova pod kontrolu Ukrajiny je však už nyní nemožný. Prezident to uvedl, když odpovídal na otázky čtenářů serveru Parlamentnílisty.cz.

Jeden z čtenářů se Zemana zeptal, jestli myslí, že může dojít k válce mezi USA a Ruskem. „Nevěřím tomu, že vypukne ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy, a to jak před americkými volbami, tak po nich,“ odpověděl čtenáři Zeman. „Jak jinak víte, podporuji oteplení vztahů s Ruskem, a to jak z ekonomických, tak kulturních důvodů, protože Rusko je součástí euroamerické civilizace v boji proti mezinárodnímu islámskému terorismu,“ upřesnil svůj názor.

Ruska se týkala i další otázka, kde čtenář Zemanovi vyčetl, že v souvislosti se záborem Krymu z března 2014 používá termín „anexe“. „Anexe znamená porušení mezinárodních dohod a je nesporné, že byly porušeny dohody, které zajišťovaly územní integritu Ukrajiny,“ odvětil prezident Zeman. „Na druhé straně s vámi souhlasím, že Chruščov udělal neodpustitelnou hloupost a dnes už světoví politici uznávají, že Krym nelze vrátit zpátky Ukrajině,“ dodal.

Prezident ale při odpovídání na dotazy čtenářů Parlamentních listů zabrousil i na řadu dalších témat. Opřel se například do zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakuba Jandy: „Jsou lidé, s nimiž můžete diskutovat, a to s úctou, i když nesouhlasíte s jejich názory. Jsou lidé, kterými pohrdáte natolik, že o diskuzi s nimi nestojíte. Jakub Janda patří evidentně do druhé skupiny.“

Zeman se s Jandou dostal v minulosti několikrát do konfliktu. Think-tank Evropské hodnoty, jehož je Janda nedílnou součástí, například označil prezidenta za trojského koně Kremlu. Naproti tomu Zeman v rozhovoru pro Blesk připomněl Jandovo angažmá v pornografickém filmu pro gaye.

Čtěte také: ‚Zeman je trojským koněm Ruska,‘ tvrdí analýza. Ovčáček: Bezobsažné žvásty

Jedna čtenářka se zase prezidenta zeptala, jak se seznámil se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem. Čtenářku také zajímalo, jestli je mluvčí zadaný a jak tráví volný čas. „Jiří Ovčáček tráví krátké chvíle svého volna u své babičky, která ho nabíjí energií, a proto odvádí skvělou práci. Co se týče toho, jak jsem se s ním seznámil, na terase Lumbeho vily u sklenky dobrého červeného vína,“ řekl o Ovčáčkovi Zeman.

Čtěte také: Ovčáček trénuje na boj s ‚kavárnou‘ – jezdí na kole a chodí po horách

Kolik bere Ovčáček a kolik Mynář? Aktivista donutil Hrad k odpovědi

,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.