Na návštěvě u Mynáře. Chybí koupelna, ale ruina to není

Fotodokumentace z vily

Na návštěvě u Mynáře. Chybí koupelna, ale ruina to neníNOVÉ 4
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Je velmi zchátralá a vyžádá si totální rekonstrukci. Tak líčí svoji novou vilu v Praze prezidentský kancléř Vratislav Mynář. Podle fotodokumentace, kterou získal deník ECHO24.cz, ale dům za 5,5 milionu korun jako ruina nevypadá. Ani zevnitř. Znalci mu vytkli především chybějící koupelnu, kuchyňskou linku nebo garáž.

„Zvažovali jsme variantu, že de facto kupujeme pozemek, vzhledem k technickému stavu vily. Vím, že bude nutná totální rekonstrukce při zachování obvodového zdiva,“ uvedl Mynář v úterý. Na špatný technický stav objektu se ve středu odkazoval také advokát Vít Široký, který kancléři vilu prodal. Novinářům doporučil, aby si u Mynáře vyjednali prohlídku, která by je přesvědčila, že cena 5,5 milionu za takový dům v Praze sedí.

Čtěte také: Mynářova ruina? Kupoval jsem de facto pozemek, hájí se kancléř

Na černobílých snímcích jsou vidět kvalitní zdi, solidní stropy, ale i starší umyvadla nebo atypické vestavěné skříně.

Deníku ECHO24.cz se podařilo nahlédnout dovnitř kancléřovy vily – aspoň zprostředkovaně. Sada fotografií z interiéru je totiž součástí znaleckého posudku, který si před prodejem domu v roce 2005 nechal udělat pražský magistrát. Dokument, který nyní uvolnila mluvčí hlavního města Petra Hrubá, mimochodem už na podzim 2004 vyčíslil cenu vily na 8,9 milionu korun.

Na černobílých snímcích jsou vidět kvalitní zdi, solidní stropy, ale i starší umyvadla nebo atypické vestavěné skříně. V domě je také podle fotografií zavedené ústřední topení. Podrobně stav domu popsal Petr Paroulek ze znaleckého ústavu Kopprea, který posudek sestavil.

Příjemný vzhled, také žádná kuchyňská linka

Jako výhodu objektu vyzdvihl znalec jeho „příjemný vzhled a umístění na rohové parcele s výhledem“ a také možnost variabilního užití po podlažích. Naopak nevýhodami zmínil „zastaralý technický stav bez kompletního technického zázemí v interiéru“, zanedbanou zahradu nebo chybějící garáž. „Interiér je koncipován spíše pro dvě nezávislé bytové jednotku, v objektu není vstupní hala,“ zmínil Paroulek.

Funkcionalistická vila byla zkolaudována v roce 1937. V době vyhotovení posudku měla v podzemním podlaží devět místností, které měly i s chodbami výměru 101,5 metrů čtverečních. V přízemí bylo pět místností a terasa dohromady s výměrou 127,4 metrů čtverečních. Kanceláře v prvním patře měly pak výměru 102,3 metrů čtverečních.

Čtěte také: Realitní mág Mynář. Vilu v Praze koupil za cenu pozemku

Celkový technický stav? Dobrý, uvedl posudek

„Vzhledem k tomu, že se v objektu nenachází žádná koupelna a v hlavních místnostech se nenachází žádná kuchyňská linka a nejsou zde ani připravené vývody a napojení na případné spotřebiče, není objekt uživatelný pro bydlení,“ uvedl tehdy znalec. Zda se v tomto ohledu něco změnilo, není jasné. 

Vila má od roku 1997 nainstalovaný plynový kotel na vytápění. A kvalitní je podle znalce i dům samotný.

Naopak s topením by neměl být problém, vila má od roku 1997 nainstalovaný plynový kotel na vytápění. A kvalitní je podle znalce i dům samotný. Žádné vady nevykazovala v době vyhotovení posudku základová konstrukce, v dobrém stavu byly i komíny nebo vnitřní omítka. „Celkový technický stav objektu je dobrý,“ uvedl znalec.

Praha v roce 2005 prodala dům Radku Luňákovi za 8,25 milionu korun, který tehdy doložil, že má na bankovním účtu 8,5 milionu. Existoval ještě druhý zájemce, Ivan Tesařík, který nabízel za dům 8 050 000 korun. V roce 2013 pak vilu od Luňáka koupit advokát Vít Široký, který je nyní známý hlavně jako obhájce lobbisty Romana Janouška. Za vilu zaplatil ale už jen 5,1 milionu. Dosud utajovaný prostředník pak pomohl sjednat obchod mezi Širokým a Mynářem za 5,5 milionu korun.

Čtěte také: Janouškův advokát tají prostředníka prodeje vily Mynářovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit