Rusko „podkopává“ dodávky plynu do EU. „Můžete si za to sami,“ odpověděla Moskva
ENERGETICKÁ KRIZE V EU
Rusko omezilo dodávku zemního plynu do Evropy kvůli sporům s USA ohledně situace na Ukrajině, která chce vstoupit do NATO. Z Ruska teče do Evropy o 25 procent plynu méně. Řekl to šéf Mezinárodní energetické agentury (IAE) Fatih Birol. „Za energetickou krizi si může sama Evropská unie,“ reagoval na prohlášení ruský vicepremiér Alexander Novak.
Ruský vicepremiér Novak se ohradil proti obvinění IAE, která tvrdí, že za energetickou krizí v EU stojí Moskva, která zadržuje a „podkopává“ dodávky plynu do Evropy. Podle Novaka si EU za nedostatek paliva může sama kvůli „nesprávnému plánování a krátkodobé energetické politice,“ míní ruský vicepremiér. Píše o tom například server Politico.
IAE varovala, že vysoké ceny energií a jejich dopady na spotřebitele mohou vést k zavedení kvót na povinné skladování paliva pro evropské plynařské společnosti. Jde o jednu z možných reakcí na postup Ruska. „Jsme přesvědčeni, že na evropské trhy s plynem jsou vyvíjeny silné tlaky. Snížené toky ruského plynu do Evropy má na svědomí geopolitické napětí na Ukrajině,“ řekl šéf Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol.
Ruský vicepremiér Novak tvrdí, že Rusko své dlouhodobé smlouvy s EU splnilo. Energetickou krizi si podle něj „Evropská unie a Evropská komise způsobily samy svou krátkozrakou politikou, kvůli které se Evropa záměrně odklonila od dlouhodobých smluv a přešla ke spotovým,“ dodal.
Ruská plynárenská společnost Gazprom v posledním čtvrtletí roku 2021 snížila vývoz do Evropy o 25 procent, navzdory vysokým tržním cenám a snížením prodeje, zatímco ostatní dodavatelé vývoz zvýšili, říká Birol. Snížení dodávek zhruba o čtvrtinu potvrdil vicepremiér Novak. Podle něj Evropa dováží z Ruska 40 procent plynu.
„Současný deficit zásob EU má na svědomí právě ruská společnost Gazprom,“ dodal šéf IAE k tomu, že vývoz energií byl v centru pozornosti během sporu mezi Ruskem a USA.
Rusko má „obrovské zdroje“ a může zvýšit dodávky energií do Evropy, míní ruský vicepremiér. To by ale vyžadovalo stabilní smlouvy, podporu a investice do produkce. „Více zásob paliva jsme dodali do Německa, Turecka a dalších zemích, které si zvolily vlastní závazky,“ řekl Novak.